Prelegenci kongresu naturalnego w dniu 23.04.2023:

Ekologiczne Społeczności 

9:00-9:45- Marek Nawracaj (Eko Jurty) * Glamping – jak skutecznie zarabiać na własnej ziemi.

MAREK NAWRACAJ

EKO JURTY, GLAMPING SHOP.PL

Mam nadzieję, że nasze spotkanie webinarowe rozjaśni Wam to czym właściwie jest glamping, jak zaprojektować własne miejsce, które może stać się nowym sposobem na życie i zarabianie. Podzielę się z Wami moimi doświadczeniami, jakie płyną z dziesięcioletniej praktyki budowania glampingów w Polsce, pod szyldem naszej rodzinno – przyjacielskiej marki Eko Jurty.

Streszczenie wystąpienia: Kiedy spotykają się dwie potrzeby – pragnienie zmęczonego człowieka, by odpocząć od świata pełnego bodźców w bliskości natury, ale bez rezygnacji z komfortu jaki daje miękkość hotelowej pościeli i serwowane śniadanie – z potrzebą człowieka, który chce prowadzić biznes w zgodzie ze sobą i przyjmować gości, wtedy powstaje glamping!

Czy to może być takie proste? By zarabiać na własnej ziemi?! Glamping, jako obecnie najszybciej rozwijający się trend turystyczny w Europie zdaje się potwierdzać, że sukces gospodarza nie opiera się na wysokim wkładzie ekonomicznym czy latach spędzonych na budowie ośrodka. Wydaje się, że kluczem do sukcesu w branży turystycznej jest właśnie synergia potrzeb, gospodarza miejsca i jego gości.

Opowiem Wam o tym kto odnajdzie się w roli gospodarza glampingu, jak znaleźć swoją grupę docelową tak by mieć przyjemność z kontaktu z ludźmi zamiast rwać nocą włosy z głowy.

Przedstawie Wam projekty miejsc glampingowych, abyście lepiej mogli sobie wyobrazić co wchodzi w skład dobrze prosperującego miejsca, o czym warto pomyśleć a co można sobie darować. Krótko podzielę się z Wami informacjami jak glamping rozwija się w innych miejscach Europy, na przykład w Anglii gdzie potrzeba luksusowego wypoczynku w naturze pojawiła się znacznie wcześniej i rynek jest już dojrzały.

Mam nadzieję, że spotkanie okaże się dla Was inspirujące i kto wie może sami zakochacie się w glampingu?

Słowa kluczowe: glamping, jurty, pomysł na biznes, slowlife, odpoczynek, natura

Kontakt do Marka Nawracaja:

Strona: https://ekojurty.pl/

Fanpagea: https://www.facebook.com/ekojurty

10:45-11:45- Magdalena Matuszewska (Osada Earth – Osada Centrum Regeneratywnego Życia) * Opowieść o osadzie

MAGDA MATUSZEWSKA  

OSADA EARTH OSADA CENTRUM REGENERATYWNE ŻYCIE

REGENERATYWNE SPOŁECZNOŚCI

Działam jako aktywistka oddolnych ruchów opartych na samoorganizacji, siostrzeństwie i szacunku do Wszystkich Istot. Kolektywnie prowadzę warsztaty dotyczące dynamiki władzy i seksualności w kontekście kryzysu społecznego i środowiskowego. Jestem współtwórczynią projektu OSADA Centrum Regeneratywnego Życia – wspólnoty intencjonalnej, której misją jest głęboka eksploracja i radykalna transformacja stylu życia w drodze do regeneratywnej kultury, w ramach których badamy i praktykujemy trzy nierozłączne aspekty regeneratywnego życia: odbudowę ekosystemu, pogłębianie wspólnoty i rozwój wewnętrzny człowieka .

Osada – Centrum Regeneratywnego Życia to wspólnota intencjonalna i eko-osada, której misją jest głęboka eksploracja i radykalna transformacja stylu życia w drodze do regeneratywnej kultury.

Badamy i praktykujemy trzy nierozłączne aspekty regeneratywnego życia: odbudowę ekosystemu, pogłębianie wspólnoty, rozwój wewnętrzny człowieka. Realizujemy wizję świata, w którym ludzkość jest integralną i współtworzącą częścią Życia na Ziemi.

Wierzymy, że nadszedł czas, aby wyjść poza zrównoważony rozwój, który często oznacza “czynienie mniejszych szkód”, i zacząć tworzyć warunki prawdziwie sprzyjające życiu. Kultura regeneratywna, która wspiera witalność i bioróżnorodność w harmonii z naturalnym przepływem natury, jest możliwa i niezbędna już teraz. My, ludzie, możemy zamieszkiwać Ziemię we wzajemnie wspierającej relacji z innymi gatunkami. Naszym celem jest sprawić, by gleba była bardziej żyzna, ekosystem bardziej obfity w życie i żywność, a człowiek mocniej połączony ze sobą samym, innymi i naturą.

.Streszczenie referatów: Opowiem o doświadczeniu płynącym z bycia w procesie tworzenia regeneratywnej społeczności. Wskażę powiązania pomiędzy wzajemnie przenikającymi się warstwami: jednostka w społeczności, intencja/ wizja projektu, struktura (forma prawna, grupowe sposoby podejmowania decyzji, dynamika władzy, własność, dostęp do informacji, kultura komunikacji). Warstwa rzeczywistej praktyki społeczności nabiera kształtu jako ostatnia, wynikająca z wartości osadzonych w wypracowanych strukturach. Spójność pomiędzy wizją, strukturą i praktyką, oraz równowaga pomiędzy jednostką a wspólnotą, są przedmiotem ciągłych wyzwań. Rozwój indywidualny i budowanie wspólnoty współgrają ze sobą, gdy narzędzia do głębokiego dzielenia się i informacji zwrotnej są świadomie stosowane. Jasna, wyraźna intencja (wizja, misja) daje orientację, zwłaszcza w czasach, gdy grupa traci kierunek nie wiedząc, w którą stronę iść. Efektywna współpraca wymaga wspólnych ustaleń, na przykład w zakresie podejmowania grupowych decyzji, organizacji finansów, reprezentacji prawnej itp. Niejasne struktury są jedną z kluczowych przyczyn długotrwałych problemów w projektach grupowych. Z drugiej strony dobrze rozwinięte struktury, gdy odłączone od innych warstw, mają tendencję do bycia represyjnymi i krótkotrwałymi. Tworzenie nowych sposobów życia może stanowić nie lada wyzwanie i wymagać od ludzi zmian i adaptacji w nieoczekiwany dotąd sposób. Słowa kluczowe: społeczność, wspólnota, intencja, praktyka, struktura 

Kontakt do Magdy Matuszewskiej:

Strona:https://pl.osada.earth/ 

Fanpagea:https://www.facebook.com/osadamozliwosci 

11:45-13:00- Agata Grzywińska (Fundacja Żywa Przestrzeń) * Ekologia Połączeń – Naturalna Współpraca

AGATA GRZYWIŃSKA

Fundacja Żywa Przestrzeń

EKOLOGIA POŁĄCZEŃ – NATURALNA WSPÓŁPRACA 

Agata Grzywińska – działaczka społeczna, prezeska Fundacji Żywa Przestrzeń, pasjonatka języka rosyjskiego, słowiańszczyzny, permakultury, przewodniczka dialogu

FUNDACJA ŻYWA PRZESTRZEŃ – organizacja pozarządowa, a zarazem przedsiębiorstwo społeczne. Realizujemy naszą misję – ekologię, wspieranie lokalnej społeczności i dbałość o przyszłe pokolenia w oparciu o świadczenie usług (biznes) i projekty, w ramach których otrzymujemy dotacje na nasze działania. Jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej, co jest interesującym połączeniem biznesu, działalności reintegracyjnej i społecznej. www.zywaprzestrzen.pl

Streszczenie: Ekologia połączeń. Z reguły zajmujemy się po prostu SWOIM. I jest to bardzo ważne, ale pomiędzy nami jest ogrom przestrzeni i tworząc połączenia miedzy nami – współprace, odniesienia, pomosty, pomocne słowa, życzliwość, przepływy pieniężne i barterowe pojawiają się coraz to większe możliwości. Najskuteczniejsi jesteśmy wtedy, kiedy współdziałamy. Jako Fundacja staramy się łączyć (z różnym skutkiem) – biznes, działalność społeczną, samorząd i lokalne społeczności. Czy w ogóle jest to możliwe w ,,duchu eko”? Chciałabym się tutaj podzielić modelem SPOŁECZNEJ INWESTYCJI, który udało nam się wypracować. Porozmawiajmy o konkretach i… pieniądzach, bo to właśnie pieniądze zostały stworzone po to, aby miedzy nami wypełniać te przestrzenie. Podzielę się doświadczeniem moim i naszej organizacji jak zdobyć dotacje na permakulturowe projekty, jak współpracować z JST i biznesem. Pieniądze zawsze działają na nasze emocje, z pieniędzmi wiąże się morze przekonań, które często nam przeszkadzają i uniemożliwiają efektywne działanie – spojrzymy na to z bliska i z lotu ptaka.  W duchu permakultury, bez ściemy i klapek na oczach przyjrzymy się systemowym rozwiązaniom i naszemu systemowi nerwowemu, inwestycjom i wartościom, które chcemy dawać światu. Podatkom, ZUSom, dotacjom, refundacjom i pieniądzom, które możemy zarobić, aby zainwestować w PERMAKULTURĘ. Przede wszystkim jednak będzie to zaproszenie do współpracy. Postaram się tę prelekcję poprowadzić w niestandardowy sposób, tak abyśmy poczuli, że faktycznie tu i teraz jesteśmy w stanie nawiązać sieć partnerstw, że samo nasze spotkanie jest naszym ogromnym potencjałem. Każdego z nas. I każdy może mieć z tego korzyść – materialną i niematerialną. Może to właśnie w takim wielowymiarowym spotkaniu ukryta jest odpowiedź na wciąż powracające do nas pytania – dlaczego nie wychodzi, dlaczego tak trudno nam jest zaistnieć, wiązać koniec z końcem, dlaczego nie możemy się dogadać?  Zapraszam do wspólnego eksperymentu, gdzie w formie prelekcji i wspólnej dyskusji spróbujemy odnaleźć punkty styku, potencjały, które nam sprzyjają, a także blokady, które nas powstrzymują przed tym, aby nawiązywać „naturalną współpracę”. Samo jednak zmapowanie nas w kontekście współpracy to dla mnie za mało. Chciałabym, aby to spotkanie popchnęło nas do tego, abyśmy te współprace coraz to bardziej efektywnie nawiązywali: ze sobą nawzajem, z lokalnym środowiskiem, z biznesem, po prostu z drugim człowiekiem. I chciałabym, aby efektem tego spotkania było to, że staniemy się bogatsi – dosłownie, a nie tylko w przenośni. Bo co powiecie na to, aby uruchomić między nami finansowy przepływ? 

Kontakt do Agaty Grzywińskiej

Strona internetowa: https://zywaprzestrzen.pl/

Fanpagea: https://www.facebook.com/fundacja.zywa.przestrzen

13:00-13:45- Isadora Freyer (Zdrowa Farma/Folwark i Osada Górnica) * Osady – ekscentryzm czy konieczność XXI w.

ISADORA FREYER

Zdrowa Farma/Folwark i Osada Górnica

Tytuł wystąpienia: OSADY – EKSCENTRYZM CZY 

KONIECZNOŚĆ XXI W?

Isadora Vanessa Freyer – przez wiele lat przedsiębiorca – odnosząca sukcesy specjalistka d/s rynku nieruchomości, handlowiec, pracodawca, pośrednik w obrocie nieruchomościami, kobieta odważna, nie stroniąca od wyzwań i trudnych decyzji,
dzisiaj – mama, partnerka, rolnik, producent żywności ekologicznej (Zdrowa Farma, Jajko Jaglane, kasza jaglana), hodowca, przez kilka lat vice prezes Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”, członek Rady ds rolnictwa Ekologicznego przy Ministerstwie Rolnictwa, obecnie prezes Fundacji Folwark i Osada Górnica, inicjatorka i kreatorka projektu „FOLWARK i OSADA GÓRNICA”, który tworzy z pasji, serca i potrzeb zmieniającego się Świata.

Fundacja Folwark i Osada Górnica – to młoda organizacja, której podstawowym zadaniem jest ochrona i restauracja Zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Górnicy, budowy i rozwoju Osady Górnica oraz promocja historii związanej z życiem i twórczością Waltera Gropiusa a także popularyzowanie budownictwa z materiałów naturalnych; podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa; rozwój edukacji, w szczególności edukacji ekologicznej i regionalnej;

Folwark i Osada Górnica – całe moje życie to wielka twórcza kreacja i praca, uwielbiam budować i tworzyć, jednak mogę śmiało powiedzieć, że Folwark i Osada Górnica to projekt mojego życia (oczywiście ten zawodowy, bo prywatnie to projektem życia jest moja rodzina:)) 

Folwark i Osada Górnica jest jeszcze w trakcie opracowania, tworzenia i doboru ekipy, ale sam etap przygotować dał mi ogrom wiedzy i doświadczenia oraz wniosków, którymi chcę się z Wami podzielić.

Najpierw trochę o sobie: Isadora V. Freyer – Przez wiele lat byłam „zwierzęciem” miejskim, dla którego tempo, stres, ludzie, odpowiedzialność, spotkania biznesowe, litry kawy i praca 24h/dobę była jak oddychanie. Jednak tęsknota za innym życiem bliższym naturze, z którego skądinąd pochodzę, za życiem bardziej „prawdziwym”, była dla mnie motywatorem ogromnych, bardzo odważnych zmian jakich dokonałam w 2012 roku. 

Podjęłam decyzję niemożliwą dla wszystkich, sprzedałam firmę, spakowałam swoje życie, doświadczenie, marzenia i wiarę i przeniosłam się z partnerem (dzięki któremu ta decyzja była zdecydowanie łatwiejsza:)) do mojego miejsca na wsi, Górnicy k/Wałcza. 

Gospodarstwo koło Wałcza kupiłam w 2002 roku, okrutnie zaniedbane, rozkradzione, zniszczone i  smutne, jednak widzieliśmy w nim coś magicznego, do dziś wspominam tę zaczarowaną chwilę…

Wielokrotnie zastanawiałam się jak mam tu żyć. Przeszliśmy różne etapy, wzloty i upadki, od hodowli trzody chlewnej, uprawy pól w ekologii, produkcji jaj ekologicznych, produkcji kaszy jaglanej i gryczanej. Do dziś udało się część budynków odbudować, produkujemy kaszę jaglaną, jaja ekologiczne, uprawiamy pola, sad i ogród, robimy przetwory.

Jednak od dłuższego czasu moim marzeniem było uruchomić w tym pięknym i wyjątkowym miejscu agroturystykę czy hotel, otrzymałam nawet w 2019 roku dofinansowanie na ten cel, ale nadejście czasu pandemii zatrzymało świat na chwilę, w tym i moje marzenia. I dobrze!:)

Streszczenie prelekcji:

Na podstawie swojego doświadczenia zawodowego, analizy i obserwacji kierunku zmian na świecie, uwzględniając nasze potrzeby oraz mając potencjał w postaci ziemi i folwarku  rozpoczęłam tworzenie Osady: Folwark i Osada Górnica. 

Chciałabym podzielić się z Wami bardzo istotnymi przemyśleniami i wnioskami do jakich doszłam (szczególnie w czasie tak ogromnych transformacji) i osadzić to w kontekście wagi tematu jakim jest tworzenie osad i dlaczego wg mnie jest to wyzwanie XXI. 

1. Osada kiedyś. Jej odbiór społeczny, ich funkcje dawniej.

2. Osada dziś, jaki kierunek rozwoju, jakie funkcje jakie może pełnić:

– produkcyjne (rolnictwo, zielarstwo, budownictwo, rzemiosło i in)

– edukacyjne (szkoły, spotkania, warsztaty)

– mieszkaniowe (dla mieszkańców, dla odwiedzających)

– zarobkowe (rozwiązania prawne: RHD, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie rolnicze, kooperatywy, i in),

– społeczne i kulturowe (warsztaty),

– turystyczne (agroturystyka),

– samowystarczalność, wymiana towarów, ew. waluta,

Jesteśmy na początku drogi nauki tworzenia wspólnot i osad, uczymy się jak mają funkcjonować, jak mają być zorganizowane. Sukces powstania  każdej osady jest światełkiem wiedzy i przykładem  dla kolejnej. Stąd waga tematu:).

Kontakt do Isadory Freyer:

Strona internetowa farmy:  www.zdrowafarma.pl

Strona internetowa folwarku: www.folwarkgornica.pl

Numer telefonu: 606 447 299

Ekologiczne Gospodarstwa

14:30-15:00- Karolina Nawrot (Fundacja Kwietna) * Kozy jako idealne zwierzęta do ekstensywnych gospodarstw

Karolina Nawrocka

Fundacja Kwietna 

Tytuł referatu: KOZY JAKO IDEALNE ZWIERZĘTA DO EKSTENSYWNYCH GOSPODARSTW 

Karolina Nawrot – miłośniczka wsi, opiekunka stadka rogatych kóz kazimierzowskich, innowatorka społeczna, specjalistka od komunikacji, inicjatorka ogólnopolskiej dyskusji o publicznych łąkach kwietnych. Prezeska Fundacji Kwietnej i współzałożycielka firmy Łąki Kwietne. Na co dzień zaangażowana w ukwiecanie przestrzeni i wzbogacanie bioróżnorodności. Trzonem działalności jest inspirowanie i sieciowanie osób, instytucji i organizacji, które chcą działać na rzecz poprawy jakości wspólnej przestrzeni. 

Motywacją do pracy jest przyroda, dzikie zapylacze i ich dobro, inspiracją dzikie kwiaty. Hasło na każdy dzień: niech się kwieci.

Streszczenie wystąpienia: 

Kozy kazimierzowskie dla klimatu

Kozy kazimierzowskie wracają do polskiego krajobrazu po wielu latach. Ich hodowla może przyczynić się do poprawy klimatu, zwłaszcza tego lokalnego.

Pierwotnie, jeszcze przed II wojną światową, koza kazimierzowska występowała głównie w okolicach Kazimierza Dolnego, ale nie tylko. Jako rasa rodzima szybko stała się popularna w całym kraju. Potem sprowadzanie rozmaitych zagranicznych gatunków spowodowało, że populacja wyginęła. Dopiero w 2014 roku, w Zakładzie Hodowli Owiec i Kóz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie we współpracy z zainteresowanymi hodowcami, rozpoczęły się prace nad odtworzeniem rasy kozy kazimierzowskiej. Rosnące zainteresowanie spowodowało, że dziś ilość hodowców stale się powiększa zwłaszcza w obrębie gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych

.

Cechy kozy kazimierzowskiej

To gatunek, który wiele zniesie i nie przejmuje się zmianami klimatu. Kozy kazimierzowskie mają małe wymagania środowiskowe i świetnie radzą sobie nawet na nieużytkach, które inne zwierzęta omijają. Ich rozwojowi nie szkodzą też nieco ekstremalne warunki, jak nasilające się upały. Dzięki bardzo dobrej naturalnej zdolności do termoregulacji szybko pozbywają się nadmiernej ciepłoty ciała. Cechuje je także uwarunkowana genetycznie odporność na choroby i duża zdrowotność, dzięki czemu są długowieczne. Wyróżnia je również unikatowy wygląd – czarne, gęste futerko, drobna budowa ciała i złociste oczy o różnym natężeniu koloru. 

Czy hodowla kóz wpłynie na klimat?

Odporność na ocieplający się klimat to w przypadku kóz kazimierzowskich w dużej mierze kwestia genów. Dobrze magazynują energię, a więc lepiej radzą sobie też w momencie ekstremalnych warunków pogodowych, np. suszy. Hodowla tego gatunku kóz może też przyczynić się do częściowej redukcji emisji gazów cieplarnianych mimo tego, że chów takich zwierząt gospodarskich jest uważany za jedną z przyczyn emisji metanu do środowiska. W przypadku kóz kazimierzowskich to paradoks. Z jednej strony szacuje się, że ich układ pokarmowy generuje około 200 g metanu na kilogram wytwarzanego gazu. Z drugiej zaś odpowiednio prowadzona hodowla, dostosowana do zmieniających się warunków, jest korzystniejsza dla środowiska. Kluczowe znaczenie ma bowiem to, co koza je. Rodzaj pożywienia znacząco wpływa na ilość metanu wytwarzanego przez układ pokarmowy. Aby było go jak najmniej, w jadłospisie kóz powinna znajdować się roślinność bogata w taniny. Te naturalne garbniki znajdują się w zewnętrznych częściach roślin. Nie tylko w łodygach, ale też korze, liściach i owocach. Ich najlepszych źródłem są m.in. akacja, wierzba, modrzew czy kasztanowiec. Taniny są często także składnikiem gotowych pasz dla zwierząt gospodarskich. A kozy kazimierzowskie, wśród przeżuwaczy, wyróżnia właśnie to, że ich układ pokarmowy świetnie radzi sobie z takimi składnikami.

Kontakt do Karoliny Nawrot:

Strona: https://kwietna.org/ 

Fanpagea: https://www.facebook.com/fundacjakwietna 

15:00 – 16:00- Sebastian Tomczyszyn (Zagroda Skrawek Nieba) * Powrót do użytkowych ogrodów przydomowych

SEBASTIAN TOMCZYSZYN

Zagroda Skrawek Nieba 

Tytuł wystąpienia: POWRÓT DO UŻYTKOWYCH 

OGRODÓW PRZYDOMOWYCH

Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania farmer pracujący na etacie. Swoimi działaniami chce promować powrót do przydomowych ogródków pełnych żywności, ale na tyle mało czasochłonnych, aby każdy nawet pracujący na etacie mógł się nimi zajmować.

Streszczenie: Rolnik kojarzy się obecnie z wielkopowierzchniowym producentem żywności, gdzie zazwyczaj bioróżnorodność nie istnieje i nie ma mowy o ekologii, dlatego wolę nazywać się mikro farmerem. Nasza zagroda ma zaledwie 70 arów z czego połowa to pastwisko, a na pozostałej części mieści się dom i stodoła, zadrzewienia leśne, mały sad owocowy, jagodnik, warzywnik oraz część ozdobno-wypoczynkowa. Moim marzeniem jest, aby takich miejsc w Polsce było coraz więcej, jednak wraz z pokoleniem naszych dziadków odchodzi także wiedza dotycząca gospodarowania na takich użytkowych ogródkach przydomowych oraz przechowywania plonów. My, inspirację do budowania zagrody czerpiemy z permakultury, rolnictwa regeneratywnego, rolnictwa zrównoważonego, agroleśnictwa, ale także z doświadczenia zdobytego w dzieciństwie od dziadków. Ciągle jeszcze się uczymy i sprawdzamy różne sposoby jednak bazując na naszych dotychczasowych doświadczeniach chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami dla ludzi, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z ekologiczną uprawą żywności w miejscu w którym już mieszkają. Przede wszystkim należy zacząć od obserwacji naszego terenu: czy jest płaski czy pochyły, gdzie spływa woda, gdzie najdłużej świeci słońce, skąd wieją wiatry, gdzie najdłużej zatrzymuje się mróz itp. To pozwoli nam wyznaczyć np. gdzie zastosować osłony od wiatru, jakie rośliny posadzić, czy mamy miejsce na więcej roślin lub zwierząt. Następnie powinniśmy zaplanować co chcemy uzyskać z naszego gospodarstwa. Raczej na początek nie planujmy pełnego zaspokojenia potrzeb żywnościowych naszej rodziny, ale wprowadzajmy małymi kroczkami kolejne rośliny użytkowe. Planując przekształcenie trawnika w mini farmę musimy zadbać przede wszystkim o glebę i wodę. Wszystko to jednak jest bardzo ze sobą połączone. Dbając o glebę będzie ona rodziła żywność dla nas i zwierząt oraz będzie magazynować wodę. Zawsze jednak potrzebować będziemy wody czy to do podlewania czy dla zwierząt dlatego zbieranie deszczówki to podstawa. Warto też pomyśleć o wykopaniu studni, jednak to zależy od naszych potrzeb. Może okazać się, że w zupełności wystarcza nam deszczówka. Jedno jest jednak pewne – woda jest niezbędna. Gleba pozwala na wzrost roślin, które są żywnością dla nas i dla zwierząt dlatego zadbajmy o to, żeby także życie glebowe miało co jeść. Resztki roślinne warto przerabiać na kompost, jednak nieocenione są w tym temacie zwierzęta. Produkują one obornik, który świetnie zasili naszą glebę. Dodatkowo zwierzęta dają inne korzyści takie jak jajka, mleko czy mięso. Na małym terenie nie będziemy raczej w stanie wykarmić stada owiec, które potrzebują około 10 arów pastwiska na jedną sztukę, dlatego warto zacząć od kór. Do przydomowej hodowli polecam przede wszystkim rasy odporne i tanie. Czyli zanim kupimy drób ozdobny warto kupić kilka sztuk niosek rasy rosa (będącej mieszańcem odmian) lub zielononóżek, które dobrze dostosowane są do polskich warunków. Podobnie jest z roślinami. Zakładając dopiero farmę nie warto porywać się z motyką na słońce a wybierać te rośliny, które są przystosowane do naszego klimatu i które przede wszystkim jemy. Przykładowo, po co sadzić cały rząd brukselki, jeśli nie lubimy jej smaku. Nie warto też na początek wybierać egzotycznych roślin, typu figi, a raczej skupić się na lokalnych roślinach, które lepiej radzą sobie z klimatem a przez to są odporniejsze na choroby i szkodniki. Będąc już przy chorobach i szkodnikach warto poruszyć temat oprysków i zmianowania. Opryski syntetyczne nie są złe same w sobie, złe jest ich błędne i często nadmierne stosowanie. To tak jakbyśmy na zwykłe przeziębienie zastosowali od razu antybiotyk . Przynosi to więcej szkód niż korzyści. Podobnie jest z opryskami syntetycznymi – powinien być to środek stosowany w ostateczności, i z dużą ostrożnością. Zanim o nim wgl pomyślimy powinniśmy spróbować oprysków biologicznych np. wywar z cebuli, czosnku, czy skrzypu a przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłową kondycję roślin, przez zasilanie gleby i płodozmian. Dzięki temu, opryski syntetyczne wgl nie będą konieczne. Zakładając taką mikrofirmę tracimy może czas na obejrzenie kolejnego sezonu serialu, ale za to zyskujemy nie tylko zdrową żywność, ale także mnóstwo radości z obcowania wśród roślin i zwierząt.

Słowa kluczowe: mikrofarma, początek, żywność, gleba, woda, zwierzęta, rośliny, ekologia

Kontakt do Sebastiana Tomczyszyna

Blog: https://zagrodaskraweknieba.blogspot.com/

Fanpage: https://www.facebook.com/zagrodaskraweknieba/

Instagram: https://www.instagram.com/zagrodaskraweknieba/

17:30-18:15- Karol Podyma (Fundacja Kwietna) * Bioróżnorodność gospodarstwa rolnego — własnymi siłami i z pomocą dopłat

KAROL PODYMA

Fundacja Łąki Kwietne

Właściciel marki Łąki kwietne. Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. Od 2014 zajmuję się promowaniem idei tworzenia łąk kwietnych i ochroną bioróżnorodności polskich miast i wsi. �W ciągu kilku lat „kwietna rewolucja” stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na terenach wiejskich, gdzie ochrony wymagają istniejące łąki i inne cenne elementy agrocenoz tj. miedze, zadrzewia śródpolne czy niewielkie zbiorniki wodne. Bardzo ważne oprócz ochrony różnorodności biologicznej miejsc produkcji rolnej jest jednocześnie odpowiednie zagospodarowanie terenów inwestycyjnych, które ze względu na swój rozmiar mają kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Dlatego wspólnie z naukowcami i organizacjami tworzy pomysły wspierające różnorodność biologiczną tj. pasy kwietne dla rolnictwa, mieszanki łąk kwietnych na tereny przemysłowe i farmy fotowoltaiczne czy ogrody biocenotyczne wykorzystujące rozwiązania inspirowane naturą NBS (Nature Based Solutions)�Dodatkowo czerpie inspiracje z idei ogrodnictwa permakulturowego i rolnictwa regeratywnego, których różne rozwiązania wykorzystuje w „Kwietnym Gospodarstwie” nad rzeką Rawką, gdzie tworzy bioróżnorodne gospodarstwo regeneratywne.

Streszczenie wystąpienia: Czym jest bioróżnorodność i dlaczego ma tak duże znaczenie dla ochrony ekostystemów i naszej planety? Co można zrobić dla poprawy sytuacji? W mikroskali można zacząć od własnego balkonu lub ogródka siejąc kwiaty i warzywa. Z grupą mieszkańców i przyjaciół można zainicjować stworzenie ogrodu społecznego w mieście używając do tego różnych mechanizmów partycypacji społecznej tj budżet obywatelski czy incjatywa lokalna, w których znajdą się grządki warzywne, łąka kwietna czy sad owocowy. Wszystkie te incjatywy są bardzo cenne, ale związane są z nimi pewne ograniczenia tj. ilość miejsca czy różne pomysły zaangażowanych osób na działania. Posiadając własne gospodarstwo rolne można zrealizować własne wizje na podstawie swoich doświadczeń jak i obserwowania tego co robią inni.

Jest wiele ciekawych rozwiązań wspierających bioróżnorodność, które można realizować przy pomocy własnych środków lub ze wsparciem zewnetrznego finansowania. Wykorzystując własne zasoby można stworzyć strefy biocenotyczne czy mikrolasy. Bardzo prostym rozwiązaniem jest sianie kwiatów tworząc wielogatunkowe łąki kwietne nie wydając na nasiona pieniędzy. Można to zrobić zbierając nasiona w najbliższej okolicy.

Będąc rolnikiem można siegnąć po różne mechanizmy wsparcia finansowego na złożenie pożytków miododajnych w ramach ekoschematów czy pasów kwietnych w uprawach rolniczych. Programami wsparcia objęto również tworzenia ogrodów bioróżnorodności.

O własnych pomysłach na zwiększanie bioróżnorodności nie tylko we własnym gospodarstwie, edukacji w tym zakresie i przemyśleniach na temat programów wsparcia opowiem w trakcie mojego wystąpienia. Serdecznie zapraszam.

Kontakt do Karola Podyma

Profil na fb: https://www.facebook.com/karol.podyma

Profil na fb zagrody: https://www.facebook.com/kwietnazagroda

Profil na fb fundacji: https://www.facebook.com/fundacjakwietna

Tereny leśne

14:30-16:00- Daniel Prokopiuk (DANPRO) * Po co ptakom budki lęgowe?

DANIEL PROKOPIUK

DANPRO

Tytuł referatu: PO CO PTAKOM BUDKI LĘGOWE?

Daniel Prokopiuk w swojej stolarni położonej w rodzinnej miejscowości nieopodal Puszczy Białowieskiej od wielu lat tworzy, udoskonala oraz produkuje budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Z okna małego biura obserwuje jak co roku ptaki wracają do powieszonych przez niego budek, by wyprowadzić kolejne lęgi, wydając tym samym najbardziej wartościową opinię na ich temat Założyciel jednoosobowej firmy “Danpro”, od najmłodszych lat pasjonujący się dziką przyrodą, stworzył w swoim ogrodzie raj dla dzikich ptaków i opowie nam o płynących z tego korzyściach.

Streszczenie referatu:  

Po co ptakom budki? Czy nie poradzą sobie bez nich? Przecież kiedyś nie było budek. Im większy wpływ ludzkość wywiera na środowisko tym bardziej zauważamy negatywne zmiany. Jeśli chodzi o pożyteczną role ptaków na przykład w walce z dokuczliwymi owadami, jako pierwsi zrozumieli to rolnicy na przykładzie jaskółek w oborach. Podobne zjawisko zaobserwowano w młodych jednogatunkowych lasach gdzie brakło naturalnych dziupli, w takich lasach szybko wzrastała populacja szkodliwych owadów. Tak więc budki są niezbędne wszędzie tam gdzie ptaki (dziuplaki) nie mają naturalnego miejsca. W pięknym, zadbanym ogrodzie raczej nie znajdziemy wiele starych, częściowo spróchniałych drzew gdzie w dziupli wykutej kiedyś przez dzięcioła zagnieździ się sikorka. Trudno dziś o słomianą strzechę pod którą zamieszka wróbel.

Kiedy właściwie jest najlepsza pora na zawieszenie budek lęgowych dla ptaków? Większość ludzi sądzi, że budki lęgowe należy wieszać jedynie wczesną wiosną, przed sezonem lęgowym. Jednak każdy specjalista ornitolog powie Ci, że najlepszy czas na powieszenie nowych budek dla ptaków to nie wiosna, ale jesień. I z mojego praktycznego doświadczenia całkowicie się z tym zgadzam. Ptaki to ostrożne stworzenia. Szukają zacisznych i niezawodnych miejsc na swoje gniazda, a nowy dom, który dopiero co został powieszony, często budzi w nich podejrzenia i nieufność – kto wie, może jutro nagle zostanie usunięty albo okaże się pułapką? Dlatego często, ku rozgoryczeniu miłośników ptaków, w pierwszym roku niektóre nowe budki dla ptaków są puste.

Czy ptaki naprawdę nie poradzą sobie bez nich? Przecież kiedyś nie było czegoś takiego jak budka lęgowa. Niestety, im większy wpływ ludzkość wywiera na środowisko, tym mniej pozostaje naturalnych miejsc gniazdowania dziuplaków. W pięknym, zadbanym ogrodzie nie znajdziemy już wielu starych, częściowo spróchniałych drzew, gdzie w dziupli wykutej przez dzięcioła zagnieździ się sikorka. Trudno dziś o słomianą strzechę pod którą zamieszka wróbel. Wieszając budkę lęgową w swoim ogrodzie pomagamy ptakom, które później odwdzięczają się nam na wiele sposobów – jako pierwsi zrozumieli to rolnicy, którym jaskółki pomagały uporać się z dokuczliwymi owadami. Po co, dlaczego oraz jakie budki powiesić i jak o nie potem zadbać opowie Daniel Prokopiuk, czyli Danpro.

Kontakt do Daniela Prokopiuka 

Strona: https://danpro.sklep.pl/ 

Fanpage: https://www.facebook.com/danproskleppl 

YouTube: https://www.youtube.com/@danpro_sklep_pl 

16:00-16:45- Elżbieta Kasków (Akademia Naturalnego Życia) * Laseroterapia

ELŻBIETA KAŚKÓW

Akademia Naturalnego Życia

Tytuł wystąpienia: NIEZNANE PRODUKTY Z ULA I ICH 

WYKORZYSTANIE W APITERAPII I W ŻYCIU

 CODZIENNYM

Tytuł wystąpienia:  LASOTERAPIA 

Elżbieta Kaśków z wykształcenia pedagog, z zamiłowania  pasjonatka apiterapii, medycyny św. Hildegardy oraz historii zielarstwa.

Aktualnie prowadzi wraz z córką Delfiną Głowacz Akademię Naturalnego  Życia , która ukierunkowana jest na edukację skierowaną głównie na pogłębienie wiedzy z zakresu zielarstwa i apiterapii. 

Akademia Naturalnego Życia jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.24/00006/2022

Zainteresowania, pasję i wiedzę rozwijała i pogłębiała uczestnicząc w niezliczonych konferencjach naukowych i szkoleniach tematycznych, gdzie oprócz uczestnictwa wielokrotnie była również wykładowcą.

Akademia Naturalnego Życia organizuje szkolenia, kursy i seminaria. Za nami dwie edycje kursu zielarz fitoterapeuta ze znakomitą kadrą dydaktyczną, seminarium z apiterapii, seminarium z roślin adaptogennych, wstęp do fitoterapii dziecięcej, wykłady z:  prof. dr hab. n. farm. Bożeną Muszyńską i dr hab. Katarzyną Sułkowską- Ziają, prof. dr hab. n. med. Andrzejem Frydrychowskim; wykłady dot. chorób zakaźnych.

Nasza kadra dydaktyczna to znani i cenieni wykładowcy wyższych uczelni, z dużym dorobkiem naukowym.

Aktualnie trwa kurs ze stawiania baniek ogniowych gdzie oprócz teorii kursanci odbędą 13 godzinną praktykę. 

W trakcie  nabór na II  edycję kursu lasoterapii.

W przygotowaniu III edycja kursu zielarz fitoterapeuta, na którego nabór odbędzie się wkrótce.

Przed nami nowe wyzwania, mnóstwo pomysłów czekających na realizację

Dlatego też zapraszamy do obserwowania naszego fanpage: https://www.facebook.com/Akademia.Naturalnego.Zycia

Ze swoimi programami edukacyjnymi chcemy dotrzeć do jak największego grona osób  kochających Matkę Naturę.

Streszczenie wystąpienia Laseroterapia: W swoim wystąpieniu pragnę zwrócić uwagę na właściwości zdrowotne jakie niesie ze sobą las. Opowiedzieć o kąpieli leśnej oraz o jej wpływie na organizm ludzki. Nie pominę tematu drzew w kulturze i wierzeniach. Temat ten uważam za bardzo ciekawy.  Zwrócę też szczególną uwagę na syndrom deficytu natury, który wg mnie jest już bardzo zauważalny. Kończąc swoje wystąpienie omówię korzyści płynące z lasoterapii, wspomnę także o badaniach naukowych ujmujących powyższy temat.

Mam zaszczyt zaprosić Państwa na kurs z lasoterapii, który wraz z Katarzyną Mikulską z W Miejskiej Kniei poprowadzimy wspólnie. Projekt ten ma formę hybrydową to jest 20 godzin wykładu na platformie zoom w czasie rzeczywistym, a praktyka to 48 godzin w lesie W Miejskiej Kniei. To już nasza II edycja kursu z lasoterapii poprowadzona jako wspólny projekt.

Drugim moim wystąpieniem, na które serdecznie zapraszam to: Nieznane produkty z ula i ich wykorzystanie w apiterapii i w życiu codziennym. 

Poruszę zagadnienia dla niektórych już może znane ale dla większości będą prawie nieznane. Podam także znane mi receptury, które własnym sumptem można będzie wykonać we własnym domu. 

Jako Akademia Naturalnego Życia byliśmy organizatorami 7 miesięcznego Seminarium z apiterapii z doskonałą kadrą dydaktyczną.

Przed nami nowy projekt z apiterapii.

Kochani jest nam bardzo miło poinformować, że rusza już dosłownie za parę dni tj. 30.03.2023r. nasz wspólny projekt z Pasieką Smakulskich.

Zaprosiliśmy do poprowadzenia 4 wykładów znaną i cenioną apiterapeutkę ukraińską Tatianę Michajłowną Czuchraj.

Pani Tatiana to pszczelarka z 30-letnią praktyką zajmująca się zawodowo apiterapią.

Była delegatką Apimondii we Francji w 2009 r.  , Apislavii w Polsce w 2012r. i Apimondii w Ukrainie w 2013 r.

Autorka znanej w Polsce książki : Jej wysokość motylica, dotycząca motylicy woskowej znanej także jako barciak.

Niepowtarzalna okazja by zadać naszemu gościowi pytania zaraz po wykładzie, gdyż wykłady odbywać się będą na platformie zoom w czasie rzeczywistym.

Poniżej tematy wykładów, na które serdecznie zapraszamy.

Każdy z wykładów zaczyna się o godzinie 20.00.

Możliwość wysłuchania odbytych wykładów istnieje tylko wówczas gdy zostanie wykupiony pakiet wszystkich wykładów.

Tłumaczem  będzie Pan Igor Pawłyka.

Tematy wykładów są następujące:

1. Wykorzystanie motylicy woskowej w apiterapii

Termin: 30 marzec, godzina 20.00

2. Wykład z apiterapii: homogenat trutowy, przygotowanie i  wykorzystanie

    Termin: 05 kwiecień, godzina 20.00

3. Wykorzystanie propolisu w lecznictwie

Termin: 13 kwiecień, godz. 20.00 

4. Przygotowanie i wykorzystanie osypu pszczelego.

Termin: 20 kwiecień, godz. 20.00

 Pod tym linkiem można się rejestrować. https://ads.pasiekasmakulskich.pl/wyklady-tatiana-michajlowna-czuchraj

Kontakt z Elżbietą Kasków/Akademią Naturalnego Życia:

Strona internetowa : https://naturaimy.com/

Strona internetowa::  https://kurszielarzfitoterapeuta.pl/

Fanpage: https://www.facebook.com/Akademia.Naturalnego.Zycia/

Mail: kurszielarski@wp.pl

Numer telefonu: 729 151 500

16:45-17:30- Igor Bokun (Akademia Przyziemnych Umiejętności) * FruitPrint.pl – tworzymy ogólnopolski las żywieniowy

IGOR BOKUN

FruitPrint.pl

FRUITPRINT.PL – TWORZYMY OGÓLNOPOLSKI LAS 

ŻYWIENIOWY 

Cześć, nazywam się Igor Bokun, jestem pomysłodawcą i liderem projektu FruitPrint. Wcześniej byłem założycielem i prezesem spółki technologicznej, która osiągnęła światowy sukces. Dziś łączę biznes na mniejszą skalę z prowadzeniem działalności edukacyjnej. Opiekuję się małym permakulturowym, samowystarczalnym gospodarstwem, wspieram dobrostan mentalny pracowników firm oraz uczestniczę w rozwoju innowacyjnego przedsięwzięcia internetowego.

Często chodziły mi po głowie takie myśli:

Dlaczego drzewa w parkach czy ogrodach szkolnych poza pełnieniem „zwykłej roli drzewa” nie wytwarzają świetnego jedzenia dostępnego za darmo dla mieszkańców, uczniów?

Selekcjonowane przez wieki odmiany owoców są unikalne jak gatunki roślin i zwierząt. Czy skupiając się na małej ilości odmian dostosowanych do systemu handlu dopuścimy do wyginięcia tych starych, unikalnych, tracąc bezpowrotnie dziedzictwo i wysiłek setek pokoleń?

Dlaczego nie połączyć opieki nad sadem z przywracaniem równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia?

Zainicjowałem projekt Fruitprint, bo uważam, że w prosty sposób możemy zmienić nasze nawyki, wprowadzając więcej równowagi. Przywrócimy rolę roślin wieloletnich, jako bardziej zrównoważonego źródła jedzenia. Stworzymy żywy bank genów i zostawimy przyszłym pokoleniom cenne odmiany, które odziedziczyliśmy od przodków. Wykorzystamy działania związane z przyrodą do poprawy dobrostanu pracowników firm.

Podczas Kongresu Naturalnego opowiem Ci między innymi o pierwszym roku działania naszego projektu, o planach na przyszłość oraz o tym, jak możesz dołączyć.

Organizujemy akcje sadzenia drzew owocowych starych, dobrych odmian w przestrzeni publicznej . Drzewa na sto i więcej lat. Zostawiamy po sobie żywy bank genów cennych odmian, jedzenie – wyśmienite owoce, rozszerzamy rolę zieleni w mieście, edukujemy. Wspierają nas firmy z wizją, które w ten sposób dbają o wizerunek i dobrostan pracowników.

Dlaczego długowieczne drzewa owocowe? Długowieczna jabłoń rodzi jabłka przez 100 lat. Długowieczna grusza przez 300-400 lat! Drzewa te nie tylko zapewnią „efekt drzewa” – tlen, cień, piękno, spowolnienie obiegu wody, siedliska dla stworzeń, ale również darmowe źródło najlepszego jedzenia dla przyszłych pokoleń. Jedna duża jabłoń czy grusza mogą dawać nawet 1000 kg owoców rocznie! Sadząc drzewa zapewnimy zachowanie niezwykle cennego dziedzictwa – starych odmian owoców. Nasz projekt jest żywym bankiem genów działającym w przestrzeni publicznej.

Kontakt do Igora Bokuna:

Strona: https://fruitprint.pl/ 

Ekologiczne Społeczności 

16:30-17:30- Jakub Wawrzyniak (Nowa Ziemia) * Plany rozwoju Nowej Ziemi

JAKUB WAWRZYNIAK

Nowa Ziemia 

PLANY ROZWOJU NOWEJ ZIEMI 

Cześć! Jestem Kuba i tak jak Tobie przyszło mi żyć w tych ciekawych czasach. Cywilizowany świat kroczy w kierunku, który już od dłuższego czasu budzi mój niepokój. Postanowiłem więc wybrać inną drogę. Spakowałem odwagę, siłę i wizję lepszego świata w plecak i ruszyłem wydeptywać nową ścieżkę. I idę, ale już nie sam. Idę razem z ludźmi pragnącymi czegoś więcej (a może mniej?) niż szybkie samochody, nowe ciuchy czy wakacje na drugim końcu świata. Opowiem więc wam o mojej drodze i poszukiwaniu nowego sposobu na życie. O tym jak małe i duże kroki doprowadziły mnie tu nad Bug, gdzie poznałem społeczność, której sam teraz jestem częścią. Opowiem o tym jak zbudowaliśmy ogród w piaszczystej dolinie Bugu, jak staramy się regenerować glebę i działać permakulturowo, w zgodzie z naturą i samym sobą. Nie zabraknie też mojej chatki z kostki słomy i gliny, którą zbudowałem za „śmieszne” pieniądze i z pomocą wielu znajomych i nieznajomych mi cudownych ludzi.

Miejsce, które wcześniej przez lata służyło jako działka letniskowa na krańcu świata, zaczęło przekształcać się przez ostatnie 3 lata w tętniące życiem gospodarstwo. Za sprawą pandemii (która była dla wielu motorem napędowym) oraz pracy wielu osób udało nam się stworzyć podwaliny do czegoś, co w przyszłości może stać się samowystarczalną osadą. Nie mamy jeszcze jasnej struktury, „zarządu” czy lidera i wszystko dzieje się tu dość naturalnie i intuicyjnie. 

W 2021 roku zaczęliśmy prace na 2 hektarach ziemi. Naszym celem było wyprodukowanie jak największej ilości jedzenia, dlatego rozpoczęliśmy budowę dużego ogrodu społecznościowego, wykopaliśmy staw, odkupiliśmy od sąsiada małe stadko kur i przywróciliśmy do życia ziemiankę na zapasy. Średnio przez ten okres mieszkało nas tutaj 4-7 osób, a momentami kiedy organizowaliśmy zjazdy, liczba ta potrafiła dochodzić do prawie 30. Przez ostatnie dwa lata część z nas dokupiła kolejne działki bezpośrednio przy sobie (obecnie mamy razem ponad 5 hektarów) i rozpoczęliśmy budowy kolejnych domów i budynków. Dla jednych jest to nadal miejsce odwiedzane typowo wypoczynkowo, natomiast dla innych miejsce stałego zamieszkania i sposób na życie. Cały czas dosadzamy drzewa i krzewy owocowe, byliny, kwiaty, powiększamy powierzchnie upraw. Rok temu zaczęliśmy przygodę z pszczelarstwem i udało nam się zebrać nasze pierwsze 50 litrów miodu. Zaczynamy właśnie budowę kolejnych dwóch domów z kostki słomy i gliny i infrastruktury, która pozwoliłaby nam przyjąć większą ilość gości i wolontariuszy. Już w kwietniu odbędą się też pierwsze warsztaty z naturalnego budownictwa, a potencjał prowadzenia w przyszłości warsztatów (z racji na różnorodność naszej społeczności) jest ogromny. Póki co każdy z nas ma swój kawałek ziemi, jednak projektując przestrzeń, traktujemy je jak jedną całość. Dużą część rzeczy robimy i planujemy wspólnie, jednak mamy na uwadzę to, jak ważną kwestią jest autonomia każdego z nas. Przez ten okres czasu zdałem sobie sprawę, jak wiele wyzwań niesie ze sobą życie w czymś, co przypomina wspólnotę. Nie chodzi tu tylko o zgodność co do podejmowanych decyzji i stylu życia, ale o procesy i nieporozumienia, które potrafią komplikować sprawy. Momentami życie tutaj wydaje się być sporym wyzwaniem jednak wizja lepszej przyszłości budowania tego pięknego niezależnego  miejsca spaja to wszystko w całość. 

Kontakt do Jakuba Wawrzyniaka:

Instagram: https://www.instagram.com/jarzyniaq/

YouTube: https://www.youtube.com/@jarzyniaq

Facebook: https://www.facebook.com/jarzyniaq

17:30 – 18:00- Kamil Nowak (Fundacja Dumni z Elbląga) * Naturalna Fundacja

KAMIL NOWAK

Fundacja Dumni z Elbląga 

EDUKACJA EKOLOGICZNA NA PRZYKŁADZIE WOŁYŃSKIEGO REGIONALNEGO CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZEJ W 

ŁUCKU

 Kamil Nowak – edukator, wizjoner, przedsiębiorca, business coach, specjalista do spraw międzynarodowych znający biegle kilka języków, a w kolejnych kilku czyta i może się skomunikować, jednym słowem człowiek renesansu rodem z Elbląga. Pełni rolę prezesa zarządu Fundacji Dumni z Elbląga, która prowadzi ambitny projekt Centrum Edukacyjnego, gdzie nacisk kładziony jest na budowanie wspólnoty, umiejętności współpracy i zdrowej komunikacji

Fundacja Dumni z Elbląga od promowania regionu elbląskiego w świecie i wsparcia organizacji prowadzących pomoc humanitarną właśnie przechodzi do realizacji działań stricte edukacyjnych i wspierających aktywizację młodzieży. Fundacja jest regranterem środków z Funduszu Młodzieżowego Narodowego Instytutu Wolności w woj. warmińsko-mazurskim, w drugiej połowie marca planuje udostępnić więcej informacji dotyczącej rekrutacji młodzieżowych rad miast, samorządów uczniowskich i studenckich. Jednocześnie w ramach Centrum Edukacyjnego Fundacja, którego uruchomienie umożliwiła dotacja Ministerstwa Edukacji i Nauki, rozpoczyna właśnie działalność realizującą następujące cele:

-pokazanie nowego modelu współpracy bez hierarchicznych relacji, implementacja prawdziwej empatii i egalitaryzmu w środowisku pracy;

-zwiększenie świadomości prawnej obywateli;

-zwiększenie aktywności obywateli w życiu rzeczypospolitej i ulepszenie jakości społeczeństwa;

-zwiększenie świadomości swoich emocji;

-wprowadzenie do najbardziej atrakcyjnych technologii przyszłości;

-upowszechnianie wśród osób starszych, dzięki pomocy młodszego pokolenia, wiedzy na temat funkcjonalności urządzeń takich jak smartfony, komputery, smart-TV, hulajnogi elektryczne, carsharing, aplikacje taksówkarskie itp.;

-zwiększanie świadomości co do zagrożeń związanych z postępem technologicznym;

-przybliżenie tematyki profilaktyki zdrowotnej i porównanie różnych wizji na zdrowe i szczęśliwe życie;

-upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy z zakresu uprawy roślin i rolnictwa; 

-upowszechnianie wiedzy z zakresu przygotowywania tradycyjnych potraw;

-upowszechnianie wiedzy z zakresu rękodzieła, majsterkowania i samodzielnych napraw;

-integracja międzypokoleniowa w toku wspólnej pracy w ramach zajęć;

-pokazanie jak można brać swoje życie w swoje ręce, aktywnie kreować swoją karierę, majątek, rozwijać się zawodowo i biznesowo;

-zwiększenie świadomości w zakresie obronności w dobie nowoczesnej wojny, która toczy się tuż za naszymi granicami.

Streszczenie wystąpienia: Jedna z najlepszych pozaszkolnych placówek edukacyjnych w regionie, która rozwija i promuje obiecujące dziedziny nauki – ekologiczną, biologiczną, botaniczną, wszystko to w ramach ukraińskiego systemu oświaty i pod kierownictwem władz samorządowych.

Centrum prowadzi szereg mniejszych ośrodków edukacyjnych w szerokim zakresie wspomnianych powyżej dziedzin nauki, angażując dzieci i młodzież szkół podstawowych, średnich i wyższych całego regionu, tudzież województwa. Uczniowie i studenci mają bardzo dużo praktycznych zajęć od rękodzieło po ogródkowanie, czy sadzenie drzew, którymi potem muszą się opiekować. W finansowo skomplikowanych czasach wojny ukraińsko-rosyjskiej Centrum stoi przed wieloma wyzwaniami, z których największym jest zapewnienie finansowej płynności poprzez połączenie nieodpłatnych zajęć edukacyjnych z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie kursów płatnych i prowadzenia sprzedaży swoich płodów rolnych i wszelkich innych wyrobów uczestników zajęć. Wołyńskie Regionalne Centrum Edukacji Ekologiczno-Przyrodniczej w Łucku liczy na nawiązanie owocnej polsko-ukraińskiej współpracy z jak najszerszym gronem pasjonatów ekologiczno-przyrodniczej edukacji.

Kontakt do Kamila Nowaka 

Strona internetowa: https://dumnizelblaga.org

Fanpage: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090891099855

18:00-19:00- Marek Klamut, Maciej Michalak (Osada Ecopride Skolity) * Osada Ecopride czyli w poszukiwaniu najlepszych sposobów na samowystarczalność i niezależność 

MAREK KLAMUT i MACIEJ MICHALAK

Osada Ecopride Skolity 

Tytuł referatu: OSADA ECOPRIDE CZYLI W 

POSZUKIWANIU NAJLEPSZYCH SPOSOBÓW NA 

SAMOWYSTARCZALNOŚĆ I NIEZALEŻNOŚĆ

Cześć nazywam się Maciej Michalak. 7 lata które spędziłem w Anglii, były dla mnie czasem  kiedy nieustannie się rozwijałem i poznawałem dziesiątki świadomych ludzi. Gdy nastał czas pandemii i lockdown , ja zamiast w betonowej klatce,ja ciągle uciekałem do lasu. Wtedy poczułem nieodpartą potrzebę powrotu do natury, gdy zacząłem rozmawiać o tym z ludźmi, wokół okazało się że nie jestem jedyny. Los tak chciał że stałem się częścią projektu który kiełkował w wielu głowach od lat a zacznie nabierać realnych kształtów już tej wiosny. Osada Ecopride to miejsce które powstaje w miejscowości Skolity niedaleko Olsztyna i będzie miejscem otwartym na ludzi i dla ludzi. Miejscem gdzie łączymy uprawę ekologicznej żywności z rozwojem, edukacją, dobrą zabawą i relaksem. Tu również mam swój kawałek ziemi gdzie powstanie mój dom.

Witam. Nazywam się Marek Klamut. Mieszkam na granicy puszczy napiwodzko-ramuckiej. Od wielu lat zajmuje się obrotem nieruchomościami gruntowymi. Moje pasje zawsze były związane z polepszaniem dobrostanu człowieka w jego holistycznej formie. Jestem pomysłodawca stowarzyszenia ekologicznego Ecopride, które co do zasady ma się wpisywać w ekologiczna gospodarkę odnawialna. Chcemy pokazać i udowodnić że współpracując z Matka naturą można prowadzić ciekawe pełne wyzwań życie i cieszyć się efektami na wielu poziomach istnienia. Wraz z przyjaciółmi tworzącymi wspólnie stowarzyszenie Ecopride wychodzimy z założenia, że to co oferuje współczesna cywilizacja mija się z nadrzędnym celem jakim jest zwykła codzienna szczęśliwości i dobro pojedynczego człowieka. Chcemy to zmienić!. Zmienić w skali na jaką będzie nas stać i z tyloma ludźmi do ilu będziemy w stanie dotrzeć. 

Nasza Motywacja- Świat potrzebuje gruntownej przemiany. Potrzeba zmiany paradygmatu jest silniejsza niż kiedykolwiek w historii.

Witam. Nazywam się Marek Klamut. Mieszkam na granicy puszczy napiwodzko-ramuckiej. Od wielu lat zajmuje się obrotem nieruchomościami gruntowymi. Moje pasje zawsze były związane z polepszaniem dobrostanu człowieka w jego holistycznej formie. Jestem pomysłodawca stowarzyszenia ekologicznego Ecopride, które co do zasady ma się wpisywać w ekologiczna gospodarkę odnawialna. Chcemy pokazać i udowodnić że współpracując z Matka naturą można prowadzić ciekawe pełne wyzwań życie i cieszyć się efektami na wielu poziomach istnienia. Wraz z przyjaciółmi tworzącymi wspólnie stowarzyszenie Ecopride wychodzimy z założenia, że to co oferuje współcześnie cywilizacja mija się z nadrzędnym celem jakim jest zwykła codzienna szczęśliwości i dobro pojedynczego człowieka. Chcemy to zmienić!. Zmienić w skali na jaka będzie nas stać i z tyloma ludźmi do ilu będziemy w stanie dotrzeć. 

Cześć nazywam się Maciej Michalak. 7 lata które spędziłem w Anglii, były dla mnie czasem  kiedy nieustannie się rozwijałem i poznawałem dziesiątki świadomych ludzi. Gdy nastał czas pandemii i lockdown ,ja zamiast siedzieć zamknięty w betonowej klatce, ciągle uciekałem do lasu. Wtedy poczułem nieodpartą potrzebę powrotu do natury, gdy zacząłem rozmawiać o tym z ludźmi, wokół okazało się że nie jestem jedyny. Los tak chciał że stałem się częścią projektu który kiełkował w wielu głowach od lat a zacznie nabierać realnych kształtów już tej wiosny. Osada Ecopride to miejsce które powstaje w miejscowości Skolity niedaleko Olsztyna i będzie miejscem otwartym na ludzi i dla ludzi. Miejscem gdzie łączymy uprawę ekologicznej żywności z rozwojem, edukacją, dobrą zabawą i relaksem. Tu również mam swój kawałek ziemi gdzie powstanie mój dom. 

Manifest

Ecopride to miejsce ludzi wolnych dążących do szczęścia i radości, gdzie panuje wdzięczność, wybaczenie, współczucie, prawda i braterstwo.

 • Gdzie wszyscy są równi.
 • Gdzie jest odpowiedzialność, pokora, dobra wola i tolerancja (żyj i daj żyć innym),
 • Gdzie kultywuje się życie i unika się jego niszczenia (to co wspiera życie jest przez życie wspierane). Ochrona środowiska jest celem priorytetowym.
 • Gdzie robisz to co lubisz robić najbardziej i czynisz to najlepiej jak potrafisz (to co dobre dla Ciebie, dobre jest dla Mnie). Ecopride to miejsce, w którym wierzymy, że skuteczne zmienianie świata jest możliwe.

Ecopride to miejsce w którym budzimy swoją wrażliwość
i odpowiedzialność za losy naszej planety. Ecopride to miejsce w którym balansujemy potrzeby jednostki w odniesieniu do potrzeb wspólnoty.

Na 3 hektarach pięknej ziemi w miejscowości Skolity (gmina Świątki) nasze stowarzyszenie tworzy dla jej członków osadę, która będzie miała nowatorską formułę.

W swoim ekologicznym domu (35 mkw.) masz wszystkie nowoczesne udogodnienia sanitarne, miejsce do wypoczynku, dostęp do Internetu
i wspaniały taras z widokiem na ogród. Zima zawsze będzie czasem urlopu i wyjazdów, a wiosna, lato i jesień będzie czasem spędzonym na przepięknej Warmii. Na terenie osady zaoferujemy możliwość pełnej autonomicznej działalności w obszarze produkcji żywności dla co najmniej 10 osób (5 par).

Produkcja żywności odbywać się będzie w pełnej permakulturze z zachowaniem ekologicznej czystości.

Co do zasady, wszystko co się będzie działo w naszej osadzie, będzie służyło w pierwszej kolejności członkom stowarzyszenia, a w następnej kolejności światu. Współpracując z Permakultura Skolity, stworzymy system produkcji i obrotu 100% ekologiczną żywnością, którą będzie mogła znaleźć się również na Twoim stole. Zapewnimy szkolenia, wsparcie w procesach produkcyjnych, nasiona, sadzonki i nawożenie. Pokażemy jak produkować i wypoczywać jednocześnie.

Samowystarczalność i dobrze spędzony czas

Nasza osada to nie tylko produkcja żywności i rozwój. To także możliwość spędzenia czasu z rodziną w czystym ekologicznie miejscu,
w jednym z 16 domków które będą oferowane przede wszystkim członkom stowarzyszenia jako miejsce weekendowego wypadu lub urlopu z rodziną z dala od zgiełku cywilizcji (800 metrów od osady jest czyste jezioro ze strefą ciszy).

Na terenie naszej osady zawsze będzie się coś działo. W naszym centrum współpracy odbywać się będą warsztaty, szkolenia, integracja. Każdego tygodnia działalności osady zaoferujemy członkom stowarzyszenia działalność fakultatywną w zakresie odnawialnej gospodarki ekologicznej, poprawy świadomości ekologicznej, rozwoju osobistego i dużo dużo więcej (pomysłów mamy więcej niż czasu).

Na terenie osady znajdą się również plac zabaw, rowery i elektryczny samochód do zwiedzania okolicy. Osada będzie miała własna wodę, własny system oczyszczalni ścieków i własne źródło zasilania.

Kontakt do Ekopride

Strona internetowa : https://ecopride.pl/

Budownictwo Naturalne 

19:45 – 20:30- Przemek Raj (Eksperymentalna Farma Stoczki) * Minimalizm w budownictwie naturalnym dążenie do własnego domu i wolności poprzez budownictwo naturalne

PRZEMEK RAJ

EFS STOCZKI (Eksperymentalna Farma Stoczki)

Tytuł referatu: 

MINIMALIZM W BUDOWNICTWIE NATURALNYM 

DĄŻENIE DO WŁASNEGO DOMU I WOLNOŚCI POPRZEZ BUDOWNICTWO NATURALNIE

Przemek Raj: właściciel słomiaka i kilku innych budynków naturalnych, wykonawca, trener STEP(europejski trener budownictwa słomianego) z doświadczeniami z Polski, Anglii i Austrii.

Z zamiłowania ekolog, wynalazca, eksperymentator w budownictwie naturalnym, sprawdza jak różne patenty ze świata działają w Polsce i czy mają sens w naszym klimacie i realiach polskiego rynku budowlanego, nauczyciel budownictwa naturalnego, specjalista od kosztów budowy i pracochłonności budynków naturalnych. Co roku buduje od 3 do 5 słomiaków i innych budynków naturalnych.

Eksperymentalna Farma Stoczki koło Sieradza to największe skupisko domów i budynków naturalnych zbudowanych ze słomy, gliny, piasku w technologiach strawbale klasyczny  i samonośny, coba, lekkiej gliny, earthbagów oraz eksperymentalny domek samogrzej z materiałów naturalnych z unikalnym na skalę światową sklepieniem typu vault z surowej cegły wpisanym w ośmiokąt. 

W EFS uczę przekazuję wiedzę i uczę teorii potrzebnej do rozsądnego podejścia do budowy domów naturalnych i odpowiedzialnych wyborów, dostosowanych do naszego klimatu.

A także organizuję praktyczne warsztaty i szkolenia, w których uczę jak sprawnie budować domy słomiane, tynkować gliną i zarządzać zespołem oraz czasem podczas budowy.

W EFS po godzinach bawimy się w słomianych baniach, a w przerwach wskakujemy do oczka, bo po pracy trzeba się zrelaksować i odpocząć;-) 

Streszczenie referatu: Minimalizm w budownictwie naturalnym, czyli dążenie do własnego kąta i wolności poprzez budownictwo naturalne. Jak tanio zbudować swoje miejsce do życia.

 1. Dlaczego warto budować z materiałów naturalnych, zalety dla środowiska, finansów oraz zdrowia. Koszty budownictwa żelbetowego dla przyrody. Ograniczenia w budownictwie naturalnym związane z przepisami budowlanymi w Polsce.
 2. Marzenia kosztują o wiele więcej niż myślimy, czyli modne głupoty i bajki z internetu o kosztach budowy domów zwykłych i  z gliny, słomy i drewna. Wbrew pozorom dom naturalny budowany przez firmę będzie kosztował podobnie co zwykły dom, a renowacja starych siedlisk/domów na ogół jest o wiele droższa niż budowa nowoczesnego domu naturalnego. Ze względów na ilość energii, potrzebnej potem na ogrzanie takiego wyremontowanego domu często są to bardzo drogie w utrzymaniu budynki. To, że dom jest drewniany, to nie oznacza, że jest ciepły i wygodny w użytkowaniu. Troszkę o standardach wygodnego domu.
 3. W Polsce turbodeweloperskie jest olbrzymi problem z dostępem do mieszkań lub domów, a ich budowa jest wyjątkowo droga. Większość ludzi nie stać na budowę domu czy zakup mieszkania. Obecnie zdolność kredytową na 400-500. tysięcy ma ok. 15 % społeczeństwa i nie są to młodzi ludzie…
 4. Ale można mieszkać oraz budować o wiele taniej. Nie są to rozwiązania dla każdego. Wymagają wiedzy, zdolności, ciężkiej pracy, zrezygnowania z konsumpcji oraz niektórych wygód, ale w zamian dają więcej wolności w życiu. Trzeba się zastanowić czy to jest Wasz styl życia i będzie Wam pasował.
 5. Najtańsza opcja czyli 35m2 na zgłoszenie, BRI, do życia na stałe. Na przykładzie samogrzeja, który wybudowałem w 2019 r opowiem o kosztach budowy, kosztach życia oraz komforcie w środku. Czyli jak samoograniczenie przekłada się na komfort i koszty życia. Rozwinę temat i warunki, które trzeba spełnić, żeby mieć ciepły domek poniżej 50 tysięcy zł i wydawać miesięcznie poniżej 50 zł na wodę, ciepło i prąd.
 6. Najtańszy naturalny dom dla rodziny czyli 60-70m2, jak je budować, żeby było taniej, dlaczego nie da się tego powtórzyć w 150 m2 wielkości domu.
 7. Dlaczego w Polsce budowanie domu naturalnego za pomocą warsztatów w większości przypadków nie działa dobrze i ludzie kończą takie domy po 7-10 latach.

Kontakt do EFS:

Strona fanpagea: https://www.facebook.com/farmastoczki

Instagram: https://www.instagram.com/efsstoczki 

20:30-22:00- Jakub Pieleszek (Spichlerzownia Ośrodek Działań Twórczych) * Architektura drewniana – historia, tradycja i rewitalizacja. Jak uratować stary drewniany dom?

JAKUB PIELESZEK 

Spichlerzownia – Ośrodek działań twórczych

Tytuł wystąpienia:  JAK PRZENIEŚĆ I URATOWAĆ STARY DREWNIANY DOM? ARCHITEKTURA DREWNIANA – HISTORIA , TRADYCJA I REWITALIZACJA 

Jakub Pieleszek

Wykładowca akademicki pof. ASP w Gdańsku. Inicjator wielu działań artystycznych i edukacyjnych. Założyciel pracowni „Dijdrak” (2003), Ośrodka Działań Twórczych  „Spichlerzownia” (2016), galerii „Letnia kuchnia”. Pomysłodawca i współorganizator festiwalu muzyki świata „Dźwięki z korzenia”.

Jako praktyk i teoretyk bada kulturę, rzemiosło oraz architekturę ludową. W swoich działaniach artystycznych zajmuje się obszarem post ludowości.

W swojej twórczości posługuje się malarstwem, rysunkiem, architekturą,  designem, rzeźbą, performancem i muzyką

Streszczenie wystąpienia: 

Spichlerzownia Ośrodek Działań Twórczych

Łączymy pasję związaną z tradycyjnym budownictwem drewnianym, sztuką, rzemiosłem i naturą. W ramach naszego ośrodka prowadzimy: warsztaty, wykłady, plenery oraz organizujemy wydarzenia muzyczne. Staramy się twórczo i kreatywnie podchodzić do otaczającego nas świata.

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

Organizujemy edukacyjne spotkania, wykłady i webinary. Uczymy, jak budować, przenosić drewniane obiekty, naprawiać uszkodzone elementy.

Promujemy piękno polskiej architektury drewnianej, ratujemy stare budynki i dzielimy się ponad 30-letnim doświadczeniem.

Zajmujemy się aranżacją i rewitalizacją obiektów drewnianych.

Wiemy jak ważne są naturalne materiały i wspaniałe właściwości wynikające ze struktury oraz parametrów domów wykonanych z drewna.

Stosujemy się do autorskiej zasady (ERE) ekologia, recykling i ekonomia.

PLAN WYSTĄPIENIA:

Jak przenieść i uratować stary drewniany dom? Architektura drewniana – historia, tradycja i rewitalizacja.

1. RYS HISTORYCZNY. POLSKA DREWNIANA, ZAGADNIENIA OGÓLNE.

2. DOM TYPU SPICHLERZ – CZYLI JAK Z DWÓCH  DOMÓW STWORZYLIŚMY JEDEN? Jak przenieść dom drewniany? Formalności związane z przeniesieniem, wady i zalety takiej inwestycji, etapy prac. Jak ocenić stan techniczny obiektu?

3.  SPICHLERZOWNIA-Ośrodek Działań Twórczych CZYM SIĘ  ZAJMUJEMY ?

Kontakt do Jakuba Pieleszka 

Fanpagea: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063718681942

Grupa: https://www.facebook.com/groups/780217499674820/

Email: spichlerzowa@wp.pl 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *