Ekologia – co to w ogóle znaczy? Jesteśmy tak bombardowani tym wszystkim, co EKO, BIO, ORGANIC, że niekiedy zatracamy się w tym, co naprawdę sprzyja nam i plancecie.

Ważną składową misji naszej Fundacji jest EKOLOGIA. Staramy się, aby wszystkie nasze działania wspierały naszą piękną planetę. I choć staramy się być autentyczni, angażujemy się w ekologiczne budownictwo, zajmujemy się upcyklingiem i ponad wszelką miarę wspieramy lokalność, obserwujemy niepokojące zjawisko. Powoływanie się na wartości sprzyjające ziemi jest ostatnio bardzo popularne. Dochodzimy wręcz do takiego momentu, że niemodnym jest nieodwoływać się do ekologii. To natomiast, co ekologiczne jest z ,,natury droższe”, zdaje się być bardziej ekskluzywne. Wychodzimy temu naprzeciw, bo w naszym rozumieniu jest zupełnie na odwrót. To, co ekologiczne powinno być dla nas naturalne, logiczne i dostępne. I co ciekawe TAK WŁAŚNIE JEST.

RZECZY Z RECYKLINGU

Sprzedawanie tego, co ekologiczne to obecnie dobry pomysł na biznes, z tym, że… będąc w 100% uczciwym oszczędzanie i niewydawanie jest dla mnie bardziej ekologiczne niż dziesiątki ekologicznych produktów w łazience.

To co jest naprawdę ekologiczne jest droższe, bo choć nie musimy za to nic płacić, wymaga od nas zaangażowania, uwagi, pracy nad sobą i zmiany swoich nawyków życiowych, pójścia pod prąd wbrew temu, co mówią inni.

Bo drogie ekologiczne banany to nie to samo, co pomidory z naszego ogródka. Eko pasta do zębów jest mniej eko niż ta własnej produkcji pasta z goździków, sody i ksylitolu. Żadne ekopaliwo nie będzie bardziej eko od siły naszych mięśni, film o ochronie przyrody nie pokona pod względem ,,eko” siły naszej wyobraźni. Przykłady można mnożyć i mnożyć. Nasuwa mi się taka refleksja, że to, co prawdziwie ekologiczne to praca, w którą prawdziwie wkładamy serce, zaangażowanie i dobrą intencję dla świata.

Jako Fundacja Żywa Przestrzeń również odwołujemy się do ekologii. Jest to pierwszym punktem naszej misji. Jak to robimy? Przede wszystkim staramy sie angażować lokalne środowisko. Przykład takiego działania to projekt EKOLOGICZNE IZOLACJE WDMUCHIWANE – www.izolacje-wdmuchiwane.pl Jako Fundacja zakupiliśmy maszynę do wdmuchiwania, nawiązaliśmy współpracę z lokalną firmą budowlaną, która przeszkoliła się z zakresu ekologicznych technologii i realizuje wdmuchiwanie izolacji z wykorzystaniem materiałów polskiego producenta ekologicznych izolacji ze słomy. Takie działanie zwiększa dochód lokalnych firm, rozwija polski biznes i dostarcza wg nas autentycznie NAJLEPSZE ROZWIAZANIE dla izolacji naszych domów, bo jakość i ekologiczność oferowanych przez nas materiałów realnie wpływa na zdrowie i komfort mieszkańców takiego domu.

Planujemy również promowanie ekologicznych technologiii, ekologicznego przetwórstwa żywności, ekologicznego kompostowania, oszczędzania i gospodarowania wodą, toalety kompostującej i permakulturowego ogrodu.

Ekologia w internetowym wydaniu to nasz profil na facebooku, gdzie staramy się zamieszczać EKO POMYSŁY na sprzątanie, organizowanie przyjęcia i inne codzienne czynności. EKO treści planujemy również na naszym kanale YouTube, który chcemy już niebawem oficjalnie otworzyć.

Nasza działalność to również edukacja ekologiczna, wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w duchu poszanowania praw przyrody.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *