O NAS

  1. Dbamy o ekologię i ochronę środowiska. Propagujemy PERMAKULTURĘ AGROLEŚNICTWO, NATURALNE BUDOWNICTWO, HOLISTYCZNE PODEJŚCIE DO ZDROWIA, DOBROSTAN CZŁOWIEKA. Wspieramy organizację KONGRESU NATURALNEGO- darmowego wydarzenia ONLINE z ekspercką praktyczną wiedzą dotyczącą tego, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody. 
  2. Pomagamy osobom bezrobotnym, wykluczonym z rynku pracy, dbamy o przedsiębiorczość w lokalnych społecznościach. Tworzymy przedsiębiorstwo społeczne. 
  3. Poprzez PROGRAM DZIAŁAJ LOKALNIE przekazujemy środki na rozwój lokalnych społeczności w Gminach, których obejmujemy zasięgiem programu.  – REGRANTING. 
  4. Realizujemy projekty na rzecz dzieci i młodzieży. 
  5. Tworzymy strategie klimatyczne, analizy społeczne, raporty, poradniki, diagnozy środowiska lokalnego, prezentacje i animacje, podcast, kanał na youtube. Tworzymy publikacje, które sprzyjają ekologii, dbałości o przyszłe pokolenia i rozwojowi lokalnych społeczności. 
  6. Realizujemy projekty na rzecz TRÓJSTYKU – trzech granicznych powiatów województwa mazowieckiego – powiat żuromiński, warmińsko- mazurskiego – powiat działdowski i kujawsko- pomorskiego – powiat brodnicki
  7. Dbamy o turystykę i rekreację – tworzymy PUNKT TURYSTYCZNY TRÓJSTYKU
  8. Działamy w duchu demokratycznym, wspieramy działania oddolne, aktywność obywatelską, decentralizację i partycypację społeczną. 
MISJĄ FUNDACJI
ŻYWA PRZESTRZEŃ JEST:

We wszystkich naszych działaniach mamy na uwadze środowisko. Jako Fundacja organizujemy akcje sprzyjające środowisku, walczymy z lokalną suszą, wypracowujemy ekologiczne rozwiązania i promujemy to, co organiczne, proste i naturalne.  Angażujemy się w ekologiczne budownictwo. Tworzymy INSPIRATORNIK PERMAKULTUROWY – ogród społeczny i OGOLNOPOLSKIE KONGRESY NATURALNE – wydarzenia online jednoczące tysiące ludzi z całego kraju. 

Nasze działania ukierunkowane są na to, aby wspierać lokalną społeczność, organizować godną pracę, rozwijać poprzez organizację akcji kulturalnych, społecznych, ekologicznych. Łączymy potencjał organizacji pozarządowych, samorządów i lokalnych biznesów dla wspólnego dobra. Tworzymy świetlicę dialogu, promujemy proaktywną postawę obywatelską, wspisramy oddolne działania. 

Działanie na rzecz dzieci, młodzieży i rodziny to nasze cele statutowe, które przekłuwamy w rzeczywistość poprzez organizację zajęć i warsztatów rozwojowych. Stworzyliśmy diagnozę środowiska lokalnego dzieci i młodzieży Gminy Lidzbark, Wojsławice i Leśniowice. Tworzymy przestrzeń wspierania młodych ludzi w ich drodze do samodzielności, sprawczości i życiowego sukcesu.

NASZE DZIAŁANIA

FUNDACJA TRÓJSTYKU

Siedziba Fundacji Żywa Przestrzeń znajduje się w ostatniej wsi województwa Warmińsko-Mazurskiego, kilka kilometrów od tak zwanego TRÓJSTYKU – kamienia wyznaczającego granice trzech województw – warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Nasza Funadcja ma ambicje, aby działać w trzech przygranicznych powiatach – DZIAŁDOWSKIM, ŻUROMIŃSKIM, BRODNICKIM, integrując lokalne społeczności. 

 

POWIAT DZIAŁDOWSKI, ŻUROMIŃSKI i BRODNICKI to graniczące ze sobą powiaty, które charakteryzują się tym, że leżą na peryferiach województw, głównie na obszarach wiejskich. Miasta powiatowe – Działdowo, Brodnica i Żuromin nie przekraczają 30 tys. mieszkańców, a do większych miast i stolic województw są duże odległości ok.  100-130 km. Co ciekawe, w tym regionie przebiegała również granica zaborów – rosyjskiego i pruskiego, co do dzisiaj odzwierciedla mentalność mieszkańców tego regionu. Zupełnie odmienne rozwijają się podzielone granicą województwa obszary, bo powiat brodnicki i działdowski to tereny stawiające na turystykę w odróżnieniu od Żuromina, który jest uprzemysłowiony i zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem ilości kurników i drugie pod względem ilości chlewni. Jest wiele punktów stycznych – bliskie odległości, powiązania ekonomiczne, rodzinne, przyrodnicze (Górznieńsko -Lidzbarski Park Krajobrazowy), są również znaczące różnice – odmienna kultura polityczna i funkcjonowanie samorządów, różnice mentalnościowe, odmienne podejście do ekologii i współczesnych wyzwań. 

Jako FUNDACJA ŻYWA PRZESTRZEŃ chcemy te tereny łączyć, integrować, niwelować problemy peryferyjnych powiatów i mimo wszystko – umożliwiać lokalnym społecznościom odkrywanie i wykorzystywanie potencjałów takiego położenia.

DSC_0748

NASZE MARZENIE

Jako Fundacja mamy marzenie, aby organizować OGÓLNOPOLSKI REGRANTING EKOLOGICZNY. Chcielibyśmy wzmacniać oddolne inicjatywy ekologicznych społeczności oferując granty na ekologiczne inicjatywy. Źródłem niezwykłej inspiracji i radości byłoby patrzeć jak nasz kraj się zmienia, jak wspólnie rozwiązujemy problemy dotyczące środowiska,  a lokalne społeczności stają się samowystarczalne wspierając się nawzajem w działaniach na rzecz przyrody. 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

W oparciu o nasze doświadczenia jako organizacji pozarządowej działającej lokalnie chcemy umożliwiać innym organizacjom i grupom nieformalnym realizowanie projektów na rzecz lokalnych społeczności, a w sposób szczególny realizowanie wartościowych projektów ekologicznych.  Mamy świadomość, że oddolne działania i proaktywna postawa rodzi się w działaniu zaprojektowanym samodzielnie w całym spektrum kolorów codziennych zmagań z rzeczywistością i współdziałaniu z lokalną społecznością i chcielibyśmy się tą właśnie przestrzenią zaopiekować. Jeżeli masz konkretne pomysły na działanie i chcesz uzyskać pomoc finansową i merytoryczną zapraszamy do kontaktu.

Już wkrótce na stronie pojawi się ebook: ,,DZIAŁAJ, INWESTUJ, BUDUJ Z LOKALNĄ SPOŁECZNOŚCIĄ” dedykowany lokalnym działaczom i grupom (tym sforalizowanym i nieformalnym). Jest to kompleksowy poradnik wspierający w działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Dowiesz się z niego jak sformalizować swoje działania, jak przeprowadzać diagnozę środowiska lokalnego, jak finansować projekty, jak zrealizować społeczną inwestycję, która umożliwia powiększenie przychodów jak największej liczbie osób z lokalnej społeczności. Jeżeli chcesz otrzymać poradnik prosto na swoją skrzynkę mailową – zapraszamy do rejestracji.  

fundacja Żywa przestrzeń

NASZ ZESPÓŁ

Nasz zespół to grupa pasjonatów, którzy poprzez swoją pracę zawodową realizują się w pracy społecznej. 

AGATA GRZYWIŃSKA

Prezes Zarządu Fundacji. Charakteryzuje ją pstrykanie nieskończoną ilością pomysłów, z którymi Żywa Przestrzeń musi się mierzyć:)

TOMASZ MARSZAK

Informatyk, doświadczony przedsiębiorca, pasjonato nowoczesnych technologii, społecznik. 

MARZANNA KAMIŃSKA

Konsultantka ds zrównoważownego rozwoju. Przedsiębiorczyni, propagatorka zdrowego stylu życia. 

KINGA DĄBROWSKA

Nasza artystka, sołtys wsi Bryńsk i prawdziwy człowiek orkiestra, który wie, który pomysł Agaty jest to zrealizowania, a który nie;) 

JUŻ WKRÓTCE BEDZIE NAS WIĘCEJ – ROŚNIEMY:)!!!

ZESPOŁOWE AKTUALNOŚCI

XIX EDYCJA LIDERZY PAFW

Mamy to –  Agata Grzywińska – prezeska zarządu naszej Fundacji została zakwalifikowana do XIX edycji Programu Liderzy PAFW!

STATUS PS

Wojewoda Warmińsko-Mazurski przyznał nam z dniem 27.01 2023 roku status przesiębiorstwa społecznego realizującego reintegrację zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

PROJEKT PRZEDSIĘBIORSTWO + SPOŁECZNE

Otrzymaliśmy wsparcie w ramach Programu „Przedsiębiorstwo Społeczne +” na lata 2023-2025. Edycja 2023. Projekt wsparł Fundację w zakresie kosztów bieżących, wyposażył w niezbędne narzędzia i umożliwił działania na rzecz reintegracji pracowników. 

KINGA DĄBROWSKA – SOŁTYSEM WSI BRYŃSK

5 kwietnia 2023 roku odbyły się wybory sołectwa wsi Bryńsk.  Kinga Dąbrowska – pracownica naszej Fundacji została po raz kolejny i to w dodatku jednogłośnie wybrana na sołtysa wsi Bryńsk na lata 2023-2027.  SERDECZNE GRATULACJE!

Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tego niezwykłego PROGRAMU. Działaj Lokalnie to dla naszego regionu prawdziwy game changer;). Obyśmy wszyscy naprawdę dobrze z tego skorzystali.

KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

Nasz wniosek dotyczący przeszkolenia naszego zepołu ze środków KFS został rozpatrzony pozytywnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Działdowie. Dzięki temu nasza ekipa zdobędzie kwalifikacje dotyczące CIASTOTERAPII, wykorzystywania SZTUCZNEJ INTELIGENCJI oraz wsparcie w efektywności naszej pracy – WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE!

REFUNDACJE ZUS Z POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W DZIAŁDOWIE

Na mocy 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r.o ekonomii społecznej (Dz. U. poz. 1812) nabyliśmy prawo jako przedsiębiorstwo społeczne do refundacji składek ZUS dla 2 pracowników Fundacji. W sposób szczególny dziękujemy Powiatowemu Urzędowi Pracy w Działdowie, który wraz z nami wchodzi w nieznane:) i jest pionierem organizacji wsparcia dla EKONOMI SPOŁECZNEJ na skalę całego województwa!!

TWORZYMY ANIMACJE

Dzięki wsparciu bieżącemu w ramach projektu PRZEDSIĘBIORSTWO + SPOECZNE zaczęliśmy tworzyć animacje whiteboardingowy, a to mały przykład jak rozwijają się nasze możliwości. 

NASZA FUNDACJA W LICZBACH:

0
% ZAANGAŻOWANIA
0
ZREALIZOWANYCH PROJEKTÓW
0 +
ZRECYKLINGOWANYCH RZECZY
0
OSÓB ZAANGAŻOWANYCH W NASZE DZIAŁANIA

WSPÓŁPRACUJEMY:

MARIUSZ KLEJNOWSKI

Prawdziwa fachura, człowiek godny polecenia. Współpracuje z Fundacją w zakresie wdmuchiwania ekologicznych izolacji. 

MICHAŁ KOMOSIŃSKI 

Bardzo utaletntowany architekt oraz stolarz. Założyciel Komosiński STUDIO. 

ADAM EJNIK

Polonista, dziennikarz, fotograf przyrody, miłośnik ptaków. Niezwykle charyzmatyczny nauczyciel.  

EDYTA MARSZAK

Dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki w Lidzbarku. Działaczka lokalną, z wielką misją i pasją działa na rzecz lokalnej społeczności.

MONIKA URBAŃSKA

Psycholog, poradnica, charyzmatyczna liderka, społecznica, prezeska FUNDACJI TAKI DOM

RAFAŁ STACHYRA

Zajawkowicz ekologii i permakultury, utalentowany organizator konferencji i festiwali. Człowiek wielu talentów.

DOROTA PĘDZIWIATR

Liderka z Pabianic, organizatorka CECHU Rzemiosł Różnych, działaczka społeczna, prezeska Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach

ADRIAN IGNASIAK

Doradca biznesowy i klimatyczny, raper ekonomii społecznej i biznesu, haker rozwoju przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych.

PAWEŁ SROCZYŃSKI

Utalentowany architekt. Twórca Fundacji Cohabitat. Zajawkowicz naturalnych i samowystarczalnych rozwiązań architektonicznych i technologicznych.

JOANNA RYBACKA-BARISIC

Organizatorka Uniwersytetu Ludowego Twórczych Inicjatyw, charyzmatyczna liderka społeczności lokalnych

JUSTYNA OSSOWSKA

Założycielka najlepszej restauracji rybnej w Polsce – RYBAŚKA. Cudowna ciepła osoba, dbająca o ludzi wokół.

MIECZYSŁAW BABALSKI

Pierwszy rolnik ekologiczny w Polsce. Prawdziwy autorytet, propagator starych odmian zbóż. 

I INNI – ciężko jest zliczyć osoby, z którymi współpracujemy. Z radością powiększamy tę listę:):)

Chciałbyś działać na rzecz swojej lokalnej społeczności?

Zapraszamy do współpracy! Razem zdziałamy więcej.