Prelegenci kongresu naturalnego w dniu 26.04.2023:

 

Naturalne Siedliska

09:00-10:00- Barbara Malinka (Siedlisko Korzenie) * Siedlisko Korzenie, gospodarstwo pradziadków odradzane na nowo, w sztuce, ziołolecznictwie i macierzyństwie.

BARBARA MALINKA

Siedlisko Korzenie

Barbara Malinka, malarka i zielarka,

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych

w Łodzi, o kierunku Edukacja Artystyczna. Ilustratorka książek, Ikonopisarka, kostiumografka.

Doradca Medycyny Naturalnej wg. św. Hildegardy. Tworząca produkty ziołowe

i kosmetyki naturalne.

Doula. Wspiera kobiety w czasie ciąży i porodu. Prowadzi Ceremonię Otulania poporodowego dla kobiet.

Współzałożycielka miejsca życia i twórczości „Siedlisko Korzenie” w Stryszowie, gdzie tworzy na nowo gospodarstwo założone przez pradziadków. Realizując warsztaty, spotkania edukacyjne i rozwojowe. Powracając do uprawy pól i życia wśród zwierząt. W autorskich warsztatach łączy sztukę wizualną z naturo-terapią. Prowadzi niePRZEDSZKOLE leśno-twórcze „SZTUKAfika”.

Pasjonatka tradycyjnych pieśni, tańca, gór i jazdy konnej.

Streszczenie wystąpienia:

Historia gospodarstwa założonego w 1934r, w Stryszowie, małopolskiej wsi.

Idee i pomysły. Przekształcenie zawodu i dopełnienie dawnych pasji do ziołolecznictwa. Połączenie pracy zawodowej w domu w byciu mamą.

Początek i powód powstania linii kosmetyków i produktów leczniczych.

Wpływ Medycyny Naturalnej św. Hildegardy, jako przedstawicielki tradycyjnej Medycyny Zachodniej.

Oddziaływanie bliskości natury i mieszkania na skraju lasu, z czasem, ciąży, porodu i wychowania. Proces

i realizacja niePRZEDSZKOLA, leśno-artystycznego „SZTUKAfika”.

Działania warsztatowe, dla kobiet, otwartość na działania i uczestnictwo lokalnych osób (nie tylko, przyjezdnych z miast) oraz proces w tym związany.

Kontakt:Barbary Malinki:

Najwiecej zobaczycie na:

barbaramalinka.art

Fb/ siedliskokorzenie

IG/ siedliskokorzenie

Fb/harmonia_hildegardy

IG/harmonia_hildegardy

Ogrodnictwo 

10:15-11:00- Anna Chęć (Dolina Bawole Serce) . Ogrody dla Ziemi, rzecz o świadomym ogrodnictwie.

ANNA CHĘĆ

Dolina Bawole Serce,

Fundacja „Świat w Naszych Rękach”,

przedsiębiorstwo Kosmiczna Architektura Ogrodowa

Anna Chęć- Ogrodniczka, edukatorka/ trenerka, aktywistka.

Żyje i uprawia warzywa, zioła i chwasty w siedlisku permakulturowym Dolina Bawole

Serce w Bystrej (koło Bielska-Białej), gdzie prowadzi działania edukacyjne z

wykorzystaniem autorskiej ścieżki edukacyjnej OGRODY DLA ZIEMI.

Prowadzi Fundację „Świat w Naszych Rękach” działając na rzecz ekologii, ochrony

bioróżnorodności i klimatu; praw zwierząt, działań społecznych, obywatelskich i

edukacji, która zmienia świat.

Wspólnie ze swoim partnerem Tomaszem Czeczko prowadzi przedsiębiorstwo

KOSMICZNA ARCHITEKTURA OGRODOWA, które wykonuje i montuje kopuły

geodezyjne, głownie z przeznaczeniem prowadzenia ogródów sferycznych.

Zawodowo zajmuje się edukacją, prowadzeniem warsztatów, szkoleń i procesów

rozwojowych prowadząc warsztatownię Działaj z Chęcią.

Z wykształcenia kuturoznawczyni, pedagożka, fotografka i trenerka procesów

rozwojowych.

Absolwentka kursu projektowanie i zakładanie ogrodów ekologicznych w

Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie i wielu kursów związanych z

permakulturą obecnie w trakcie procesu certyfikacji), ogrodnictwem ekologicznym, nasiennictwem i bioróżnorodnością.

Wierzy, że „Zmiana jest możliwa. Tu i teraz. Ważny jest każdy mały krok”

[motto Fundacji Świat w Naszych Rękach]

Streszczenie wystąpienia:

Celem prelekcji jest wspólne odpowiedzenie sobie na pytanie, czy uprawiając ogród i dążąc do samowystarczalności, możemy ratować Ziemię?

A kiedy odpowiemy sobie już twierdząco na to pytanie, prowadząca przedstawi praktyczne i konkretne sposoby jak uczynić nasz ogród bardziej ekologicznym, bioróżnorodnym i wpisanym w naturalne rytmy przyrody.

Wszystkie przykłady zostaną przedstawione na konkretnych przykładach stosowanych w ekologicznym ogrodzie w Dolinie Bawole Serce, w duchu zainspirowania do ich wdrażania we własnych „przestrzeniach”.

Będzie o przyjaźni z padalcem, pokrzywą i mrówkami. O deszczówce, zachowywaniu nasion i ekologicznym ogrodzie. O tym, jak uprawiając warzywa, owoce i zioła nie niszczyć naszej Planety, a raczej wspierać jej procesy.

Będzie o suwerenności żywnościowej, o odpowiedzialności za koszenie trawników, o permakulturze, bioróżnorodności i ogrodniczym (anty)konsumpcjonizmie.

Będzie także o idei Ogrodów dla Ziemi, którą od kilku lat promuje i pod tym hasłem edukuje Fundacja „Świat w Naszych Rękach”.

Dolina Bawole Serce

FB; Dolina Bawole Serce

IG: www.instagram.com/dolinabawoleserce/

www.dolinabawoleserce.pl

Fundacja „Świat w Naszych Rękach”

FB: Fundacja „Świat w Naszych Rękach”

Kosmiczna Architektura Ogrodowa

FB: Kosmiczna Architektura Ogrodowa

IG: www.instagram.com/kosmicznaarchitektura

www.kosmicznaarchitekturaogrodowa.pl

Kooperatywy 

9:45 – 10:30- Paulina Biernacka (Kooperatywa Sądecka) * Funkcjonowanie kooperatywy

Naturalne Siedlisko  

10:50-11:10- Alicja Stolarczyk (Dziki ogród w Rudzie Śląskiej) * Leśne siedlisko

ALICJA STOLARCZYK

Cudne Manowce/Dziki ogród w Rudzie Śląskiej

LEŚNE SIEDLISKO CUDNE MANOWCE – MIEJSCE BYTOWANIA DALEKO OD MIASTA

Alicja Stolarczyk — podróżniczka, poszukiwacz, indianistka, rzemieślnik. W życiu prowadzą ją pasje i zachwyty. Tworzy biżuterię artystyczną i rękodzieło inspirowane sztuką rdzennych Amerykanów. Autorka przewodników po Sardynii oraz kanału YT Alicja na Sardynii. Od kilku lat zgłębia amatorsko świat dzikich roślin jadalnych i leczniczych. Wraz z mężem Krzysztofem prowadzą w Rudzie Śląskiej ogród permakulturowy., o którym Alicja opowiadała na II edycji konferencji Naturalna Przestrzeń. TU LINK JEŚLI FILM JEST NA YOUTUBE

Prowadzi leśne siedlisko Cudne Manowce w woj. opolskim https://cudne-manowce-siedlisko-survivalowe.blogspot.com/ O jego tworzeniu opowie na kwietniowym kongresie on-line.

Dziki ogród w Rudzie Śląskiej

Ogród permakulturowy prowadzony przez okres 3 lat w sposób amatorski. Niewielki ogród stworzony przez twórców którzy nie posiadają szkoleń oraz certyfikatów. Rozpoczęliśmy testowanie rozwiązań permakulturowych. Eksperymentujemy z różnymi typami grządek, próbami nie przekopywania ziemi, ściółkowania, kompostowania oraz sadzeniem roślin obok siebie. Posiadamy również zwierzęta. Między innymi kury które wykorzystujemy w naszym kurzym traktorze. Mamy również pszczoły dzięki którym pozyskujemy miód. Wykopaliśmy studnie metodą na tzw “na pompę”. Nie zawsze wszystko się udaje ale nie tracimy zapału. Posiadamy szklarnie i eksperymentujemy z uprawą w niej liściastych roślin bez ogrzewania, oraz oczko wodne, piece gliniane, zbieramy też własne nasiona. Dzikie rośliny weszły do naszej kuchni i apteczki. Mamy wiele planów i marzeń oraz  miłość do tego kawałka ziemi i idei ogrodów bliskich naturze. Ogród tworzę pokazując ludziom że warto spróbować od najprostszych kroków, pokazując że nie jest to trudny temat.

Streszczenie wystąpienia: Będzie to ilustrowana wieloma zdjęciami opowieść o 3 letnim procesie tworzenia wymarzonego siedliska w lesie. Bez bieżącej wody, prądu. Z pomocą dobrych ludzi. Rozwiązania praktyczne i koszty. Kolejne etapy pracy. Próby regeneracji porolniczej ziemi i początkach ogrodu permakulturowego na skraju lasu sosnowego. Aspekty bytowania w lesie bez wygód cywilizacyjnych. Indianistyka, survival, dzika kuchnia. Plany i marzenia na przyszłość. Będzie to także opowieść o tym, że kryjówka z zapasami na ciężkie czasy może okazać się krainą z bajki oraz miejscem spotkań i rozwoju.

Kontakt do Alicji Stolarczyk

Fanpage leśnego siedliska:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100075738765743

Strona leśnego siedliska: https://cudne-manowce-siedlisko-survivalowe.blogspot.com/ 

11:10 – 12:25- Joanna Włodarska (Akademia Siedliska pod Lipami) *Bioróżnorodny ogród

JOANNA WŁODARSKA

Akademia Siedliska pod Lipami

OGRÓD EKOLOGICZNY O CHARAKTERZE 

PARKOWO-UŻYTKOWYM W SIEDLISKU POD LIPAMI 

Joanna Włodarska, biolog i ogrodnik. Autorka książki „Samowystarczalni w domu i w ogrodzie”, której znaczna część poświęcona jest prowadzeniu ogrodu ekologicznego. Od 14 lat w swoim Siedlisku pod Lipami uprawia ogród ozdobno-użytkowy z częścią parkową. W ramach Akademii Siedliska pod Lipami organizuje i prowadzi warsztaty ogrodnictwa permakulturowego, podczas których szczególną wagę przykłada do znaczenia równowagi biologicznej w ekosystemie ogrodu oraz idei ogrodu samowystarczalnego. Współpracuje także z Centralnym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w zakresie prowadzenia szkoleń związanych z ekologicznym ogrodnictwem oraz działalności zagród edukacyjnych.

Siedlisko pod Lipami znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Rezerwatu Jeziora Drużno. Warsztaty odbywają się w przystosowanej do tego celu starej stodole, ogród ma charakter parkowy, prowadzony jest w sposób ekologiczny. Nie stosujemy żadnych chemicznych środków ochrony roślin, pozostawiane skupiska niekoszonej roślinności pozwalają na zachowanie bioróżnorodności. Zachowało się kilka odmian starych jabłoni, liczących sobie kilkadziesiąt lat, tradycyjne śliwy węgierki i inne drzewa i krzewy owocowe. W ramach działalności Akademii Siedliska pod Lipami organizujemy warsztaty serowarskie, chlebowe, zielarsko-kosmetyczne, zielarsko-kulinarne i inne.

Streszczenie referatu: Podczas wykładu zostanie omówiony temat zakładania na nieużytku, z wykorzystaniem zastanej szaty roślinnej, ogrodu o charakterze parkowo-użytkowym, który w założeniu ma stanowić samodzielny ekosystem, wpisany w okoliczną przyrodę. Omówimy warunki zastane, problemy jakie musiały zostać rozwiązane, sposoby na uzdatnienie gleby, Ekologiczne sposoby na systematyczną wymianę poszycia z roślin dziko rosnących ( nie wszystkich…), tworzących poszycie, na rośliny pożądane, konieczne zabiegi pielęgnacyjne, ewentualne działania wspierające naturalne sposoby funkcjonowania zrównoważonego funkcjonowania ogrodu w ramach uzyskanej i wypracowanej równowagi biologicznej. Szczególnie skupimy się na naturalnych środkach ochrony roślin oraz sposobach prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej na trudnym terenie. 

Kontakt do Joanny Włodarskiej:

Blog: http://podlipami.blogspot.com/

Fanpagea: https://www.facebook.com/akademiasiedliska/ 

Strona internetowa: https://www.akademiasiedliska.pl/ 

Rzemieślnictwo 

12:00 – 12:45- Monika Wizła (Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego) * Naturalne barwienie materiałów 

MONIKA WIZŁA

Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy Wiosce Barwnych Wątków

Monika Wizła-Kubiak to absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz technik weterynarii, urodzona w 1973 roku w Poznaniu. Od 1996 roku zajmowała się aranżacją wnętrz, ale jej życie zawodowe nabrało innego kierunku po założeniu Fundacji Mazelan w 2017 roku.

Fundacja powstała w odpowiedzi na potrzeby wsparcia obszarów wiejskich, partycypacji mieszkańców oraz pomocy w dalszym rozwoju wioski tematycznej i inicjatyw lokalnej społeczności. Monika Wizła-Kubiak jest prezesem Fundacji i inicjatorką powstania wsi tematycznej w Chrośnicy, która znajduje się w Górach Kaczawskich. Od pięciu lat aktywizuje lokalną społeczność, koordynując wprowadzanie idei Odnowy Wsi – Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi.

Posiada doświadczeniu w realizacji i tworzeniu projektów z PROW, MKIDN, NIW, FIO, UMWD i inne. Brała także udział w wielu szkoleniach związanych z rozwojem obszarów wiejskich oraz współpracuje z licznymi organizacjami działającymi w regionie.

Monika Wizła-Kubiak jest również współtwórcą Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego, które powstało w Chrośnicy. Od 2013 roku pasjonuje się barwieniem naturalnym i prowadzi liczne warsztaty edukacyjne oraz specjalistyczne w tej dziedzinie oraz zajmuje się uprawą roślin barwierskich. Tworzy także artystyczne działania bazując na barwnikach naturalnym pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego. Współpracuje ściśle m.in. z panią prof. Katarzyną Schmidt-Przewoźną, która prowadziła pracownię barwienia naturalnego w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

Andrzej Andrzejewski urodził się w 1956 roku w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Malarstwa PWSSP w Poznaniu (obecnie UAP) pod kierunkiem prof. Jacka Waltosia, uzyskując dyplom w 1983 roku.

Jest malarzem, rzeźbiarzem, projektantem wnętrz i mebli oraz twórcą i koordynatorem projektów związanych z inicjatywami społecznymi i oddolnymi.

Jego portfolio obejmuje kompleksowe prace związane z aranżacją wnętrz sakralnych dekanatu Drezdenko w latach 1982-1986, projekt i realizację płaskorzeźby drogi krzyżowej (brąz) w Kościele Misjonarzy Świętej Rodziny w Poznaniu w 1985 roku, a także rekonstrukcję i odbudowę Sarkofagu Św. Wojciecha w Katedrze Gnieźnieńskiej w latach 1986-1989.

Andrzej Andrzejewski ma na swoim koncie liczne realizacje w przestrzeniach prywatnych i publicznych. Publikował swoje prace w czasopismach takich jak „Dom i wnętrze”, „Salony i sypialne”, „Kuchnie i łazienki”, a jego prace można znaleźć na stronie www.publikator.pl.

W 2013 roku był współzałożycielem Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy, woj. Dolnośląskie. W 2014 roku otrzymał Stypendium Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, aby stworzyć cykl płaskorzeźb nawiązujących do historii i tradycji Dolnego Śląska. W 2015 roku został laureatem nagrody Sesilus „Most z natury”.

Chrośnica mała wieś położona w samym sercu Gór Kaczawskich – „…miejsce niezwykłe , przejawiające się kipiącym niegdyś życiem , które można „wyssać” z pejzażu. Architektura szachulcowa i piękno natury zapomniane przez okolicznych ludzi a może nieznane i nie zauważone . Wieś, jakby opuszczona i zaniedbana . Skutkiem takiego życia , bez świadomości historycznej i kulturowej , jest niszczenie i umieranie tego co pozostało. Przyglądanie się temu ,co jest teraz, napawa chęcią zatrzymania – wydawałoby się nieuchronnego procesu.

Chrośnica to miejsce, wybrane przez nas do dalszego życia. Miejsce, w którym pojawiając się doznajemy oświecenia świadomości historycznej i kulturowej tych ziem. Emocje, które towarzyszą temu miejscu są wynikiem piękna otaczającej natury i architektury. Niesamowite historie przeszłości towarzyszące tym okolicą i ciekawość poznania otwiera nowy rozdział w naszym życiu. Zlepek tych wszystkich elementów napełnił nas pragnieniem, próbą odtworzenia /choćby w namiastce / kultury i historii tych ziem. Tworzymy miejsce i przestrzeń, w której gromadzone są ostatnie relikty – stare narzędzia związane z uprawą i obróbką lnu, narzędzia rękodzielnicze, dokumenty, kroniki, fotografie związane z historią naszej wsi.„ W 2013r. tworzymy Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy, miejsce które nie tylko pełni funkcję przestrzeni gromadzącej eksponaty, ale przede wszystkim miało stać się ”żywym” zakątkiem poruszającym tematy dziedzictwa i tradycji rękodzielniczych regionu.

Nasze motto „Tkamy wątki kultury na osnowie natury” .

Ja-Monika Wizłą i Andrzej Andrzejewski pojawiliśmy się w tym miejscu nie przypadkowo, spędzając z dziećmi święta w Górach Kaczawskich. Po tygodniu wróciliśmy do naszego domu w Poznaniu trzymając w dłoniach mapę naszego nowego gospodarstwa- naszego nowego miejsca na ziemi. I ta podróż trwa, przynosząc każdego dnia nowe, piękne historie…

Streszczenie wystąpienia:

Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego – miejsce wielu działań na różnych płaszczyznach – historia powstania i dziś-teraz.

Jak narodził się we mnie temat naturalnego barwienia.

Historia naturalnego barwienia na świecie i ziemiach polskich – krótki zarys.

Podział naturalnych barwników.

Rośliny barwierskie ( barwiące na kolor żółty, niebieski, czerwony) i ich uprawa na przykładzie ogródka barwierskiego przy ekomuzeum.

Rośliny barwierskie, ich potencjał i wykorzystanie na przykładzie własnych doświadczeń i prób.

KONTAKT:

e-mail: fundacjamazelan@o2.pl

Facebook: https://www.facebook.com/ekomuzeumtkactwa

strona: https://mazelanchrosnica.blogspot.com/

12:45 – 13:30- Mateusz Miłkowska (Farma Martynika) * Piec, kominek, koza – co wybrać?

MARTA MIŁKOWSKA I MATEUSZ MIŁKOWSKI

Farma Martynika

WYPROWADZKA NA WIEŚ – DLACZEGO WARTO  ZOSTAĆ WŁAŚCICIELEM GOSPODARSTWA  ROLNEGO A NIE ROLNIKIEM?

PIEC, KOMINEK, KOZA – CO WYBRAĆ?

MARTA – pedagog ze specjalizacją oligofrenopedagogika; dyplomowana instruktorka pilates; dawniej, w Ostrołęce przez wiele lat pracowała w pomocy społecznej; obecnie na wsi działa jako animator kultury, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, instruktorka pilates, ceramiczka, prowadzi zagrodę edukacyjną oraz organizuje warsztaty we własnej agroturystyce „Farma Martynika”.
Z pasją zajmuje się gotowaniem zdrowych wegetariańskich i wegańskich posiłków dla swoich gości, prowadzi permakulturowy ogród, tynkuje i zdobi tynkami piece i ściany, szyje i odnawia stare meble. Jest miłośniczką ziół, chwastów i dzikich roślin w kuchni i w domowej apteczce. 

Obecnie studiuje Psychosomatyczne Praktyki Jogi na podyplomowych studiach na AWF we Wrocławiu aby poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę gospodarstwa o warsztaty jogi.

MATEUSZ – rdzenny warszawiak; absolwent „Batorego” i SGH, pracował jako menadżer oraz prowadził własną działalność gospodarczą; obecnie na wsi pracuje jako zdun i organizuje warsztaty zduńskie dla dzieci i dorosłych. Działa aktywnie w programie „Dolny Śląsk bez dymu” oraz w Grupie Odnowy Wsi Dolnośląskiej. Z pasją sam remontuje stare gospodarstwo. Od kilku miesięcy odbywa szkolenia i praktyki w kuźni żeby wkrótce otworzyć swoją pracownię kowalską.
Marta i Mateusz (’72 i ‘71) są otwarci, pełni pasji i radości z dzielenia się swoją wiedzą. Fascynuje ich zdrowy styl życia, naturalne budownictwo, permakultura oraz stare rzemiosło. W 2013 roku pokonywali kilkakrotnie odległość 600 km aby znaleźć swoje miejsce i osiąść na podlegnickiej wsi. Od kilku lat remontują stare, poniemieckie gospodarstwo kupione od Łemków. Ich pasją i życiem na wsi zainteresowała się producentka programu telewizyjnego “Daleko od miasta” emitowanego na kanale Domo+ i Planet. Są bohaterami 10 odcinka 4 sezonu tego programu. Są również jednymi z bohaterów książki Natalii Sosin Krosnowskiej „Cisza i spokój”, która miała premierę 18 lipca 2018r. Ich praca została doceniona również przez gości przyjeżdżających na Farmę Martynika: w plebiscycie Gazety Wrocławskiej Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska zajęli I miejsce w powiecie legnickim i II miejsce na Dolnym Śląsku w kategorii Agroturystyka Roku 2018.
W 2021 roku kupili, w sąsiadującej z gospodarstwem wsi, stary młyn. Chcą poszerzyć ofertę edukacyjną warsztatów ginących zawodów dla wycieczek szkolnych.

WYPROWADZKA NA WIEŚ – DLACZEGO WARTO  ZOSTAĆ WŁAŚCICIELEM GOSPODARSTWA  ROLNEGO A NIE ROLNIKIEM?

Czy trzeba być rolnikiem żeby kupić ziemię rolną?

Jakie warunki należy spełnić i jakie są tego konsekwencje

Jak zostać rolnikiem i jakie są tego plusy i minusy (podatek od nieruchomości, podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne, zdolność kredytowa, dotacje itp.)

Musimy sobie odpowiedzieć wprost na jedno fundamentalne pytanie: czy trzeba być rolnikiem żeby móc kupić działkę rolną? Odpowiedź brzmi: nie. Nie musimy spełniać tych wszystkich wymogów wymienionych w ustawie definiujących rolnika indywidualnego (bo tylko taki może kupować ziemię bez większych ograniczeń) tj. nie musimy mieć wykształcenia rolniczego, stażu pracy w rolnictwie ani nie musimy zamieszkiwać na terenie gminy (lub sąsiedniej), gdzie jest zlokalizowana działka przez okres 5 lat. Takie wymogi może tylko postawić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – instytucja zarządzająca całą ziemią rolną należącą do Skarbu Państwa w przypadku sprzedaży lub dzierżawy określonych działek rolnych. W innych przypadkach tj. zakupu ziemi rolnej od osób fizycznych, nie mamy takich ograniczeń. Ograniczenie jest inne: musimy uzyskać zgodę dyrektora KOWR na taką transakcję. Zgodę taką uzyskuje 99% wnioskodawców. Są także wyjątki kiedy taka zgoda w ogóle nie jest potrzebna…                       

PIEC, KOMINEK, KOZA – CO WYBRAĆ?

Sposoby ogrzewania i przenoszenia ciepła

Ich rodzaje

Wpływ na zdrowie

Łatwość i dostępność

Urządzenia grzewcze na paliwo stałe (bez elektroniki) – czym się różnią

Piece

Kominki

Kozy

Co wybrać? (dostosowanie urządzenia do warunków)

Istnieją trzy rodzaje ogrzewania (transportu ciepła) :

  1. Przewodzenie – gdy dwa ciała się dotykają a jedno jest cieplejsze od drugiego. W dłuższym okresie czasu następuje wyrównanie temperatur – albo cieplejsze się ochładza do temperatury zimniejszego, rozgrzewając je nieco, albo chłodniejsze rozgrzewa się do temperatury cieplejszego. Przykładem może tu być rozgrzanie rąk dziecka poprzez otulenie ich rękami rodzica. Ręce dziecka zostają rozgrzane a ręce dorosłego albo ochładzają się nieznacznie albo pozostają tak samo ciepłe (bo ciepła cały czas dostarcza organizm). Istotą przewodzenia jest kontakt bezpośredni dwóch ciał. 
  2. Promieniowanie inaczej radiacja – gdy jedno ciało wysyła promienie do drugiego ciała a promienie cieplne padając na chłodne ciało ogrzewają je. Przestrzeń pomiędzy ciałami pozostaje w niezmienionej temperaturze. Tutaj najbardziej popularnym przykładem jest słońce i jego promienie. Zwłaszcza w zimowy dzień. Radiacja polega na przekazywaniu energii za pomocą fali elektromagnetycznej a konkretnie promieniowania podczerwonego (bez promieniowania UV jak w przypadku słońca). Intensywność emisji jest tym wyższa im wyższa jest temperatura powierzchni ciała promieniującego ale promieniowanie nie wzrasta proporcjonalnie do wzrostu temperatury tego ciała. Zatem ciało emitujące promieniowanie nie musi być nadmiernie rozgrzane aby przekazywać dużą ilość energii. Jednocześnie powietrze pomiędzy ciałami nie nagrzewa się.
  3. Konwekcja – jedno ciało przekazuje ciepło drugiemu poprzez nośnik np. gaz lub płyn. Zatem nie ma promieniowania ani stykania się dwóch ciał tylko zostaje ogrzana przestrzeń pomiędzy nimi i ona przekazuje ciepło drugiemu ciału. Najprostszym przykładem jest suszarka do włosów, która rozgrzewa (suszy) włosy poprzez wyprodukowanie ciepłego powietrza i jego nadmuch. 

Które z ww. sposobów można odnieść do ogrzewania pomieszczeń?

Na pewno nie przewodzenie. Oznaczałoby to konieczność chodzenia przez użytkowników w specjalnie ogrzewanych kombinezonach, skafandrach przypominających skafandry kosmonautów.

Konwekcja? Zdecydowanie tak. Bo przecież kaloryfery działają na zasadzie konwekcji – nośnik ciepła rozgrzewa kaloryfery a te nagrzewają powietrze w pomieszczeniach.

Ogrzewanie konwekcyjne wykorzystuje fakt następowania naturalnego ruchu powietrza w pomieszczeniach – powietrze ciepłe jest „lżejsze”, a więc unosi się przez całą przestrzeń, aż do sufitu, tym samym ogrzewając wnętrze. Konwekcja jest najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną metodą ogrzewania pomieszczeń, a jej dobrym przykładem w naszym przypadku mogą być kominki konwekcyjne, które pobierają chłodne powietrze z wnętrza budynku i – dzięki zjawisku wymiany cieplnej – ogrzewają je oraz oddają przez kratki czy otwory wentylacyjne do tego samego pomieszczenia.

A czy możemy wykorzystać promieniowanie do ogrzewania pomieszczeń? Jak najbardziej.

Kontakt do Marta i Mateusza Miłkowskich :

Strona internetowa: https://farmamartynika.pl/ 

Fanpagea: https://www.facebook.com/martynikafarma 

Ogrodnictwo 

14:00 – 15:00- Maria Kipek, Agnieszka Krzyżostaniak (Jungle Van Studio Architektury Krajobrazu) * Ogrodowe relacje – jak tworzyć połączenia wspierające ekosystem w ogrodzie

MARIA KIPEK, AGNIESZKA KRZYŻOSTANIAK

Jungle Van Studio Architektury Krajobrazu

Maria Kipek – Architektka krajobrazu, projektantka ekologiczna, założycielka Jungle Van – mobilnego studia architektury krajobrazu. Tancerka, choreografka. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku Architektura krajobrazu oraz Uniwersytetu w Lizbonie (Instituto Superior de Agronomia) na tym samym kierunku. Permakulturę poznawała na licznych warsztatach w Polsce i w Portugalii. Zgłębiała również temat “Nature Based Solutions” w ramach projektów Unii Europejskiej. Działaczka ekologiczna w projekcie “Projecto biodiversidade” na Wyspach Zielonego Przylądka.

Agnieszka Krzyżostaniak – Ogrodniczka, projektantka ogrodów, zielarka, pasjonatka roślin, mama. Pielęgnuje swój ogród, w którym teorię przekłada na praktykę. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku Rośliny Lecznicze i Prozdrowotne oraz kursu Zielarz – fitoterapeuta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, pod okiem dr Henryka Różańskiego. Umiejętności i wiedzę zdobywała także na warsztatach etnobotanicznych z P. Markiem Styczyńskim i P. Anną Nacher; na letniej szkole etnobotanicznej w Estonii oraz uczestnicząc w kursie projektowania permakulturowego u P. Wojciecha Górnego (Permisie). Najcenniejsze doświadczenie zdobywa na swojej ziemi, ucząc się na najwyższym uniwersytecie Natury.

Projektujemy ogrody pełne życia, łamiąc paradygmaty. Szerzymy ekosystemowe podejście do projektowania ogrodów i tym samym wpływamy na regenerację naszej planety.

Oprócz projektowania zajmujemy się również edukacją ekologiczną, organizując leśne warsztaty dla najmłodszych, a także dla dorosłych.

Streszczenie wystąpienia:

1. Proces projektowania – Relacje w projekcie.

Opowiemy Wam o tym jak wygląda nasz proces projektowania ogrodu. Co dla nas jest najważniejsze i co sprawia, że projekt staje się permakulturowy, a nie konwencjonalny. Jak stworzyć ekosystem we własnym ogrodzie.

2. Pierwsza relacja jest pomiędzy nami – projektantkami a gospodarzem ogrodu. To nasza relacja jest iskierką, która wszystko zaczyna. Potem gdy już otworzymy się na przyrodę własnego miejsca i nauczymy się zauważać połączenia – jedno będzie napędzać następne.

3. Przedstawimy wam oś czasu projektu ogrodu i wejdziemy głębiej pokazując proces projektu na planszach. Proces projektowy pomaga nam wyjść z myślenia o obrazku a zacząć myśleć o połączeniach i o własnym ekosystemie.

4. Projekt składa się z połączeń. Są to relacje funkcjonalne, strukturalne, strategiczne, wykorzystujące potencjał miejsca, zamieniające problem w możliwość.

5. Kształtujemy teren, aby jak najpełniej wykorzystać potencjał naturalnej kumulacji energii.

6. Projektujemy połączenia, które zamykają obieg materii w ogrodzie, bazują na małej retencji, wykorzystują surowce.

7. Montujemy i konstruujemy siedliska dla nowych gatunków zwierząt – zapraszamy innych mieszkańców ogrodów. Zwiększając bioróżnorodność wprowadzamy nowe ogniwa do ekosystemu. Zapewniamy pokarm i wodę dla nowych bywalców.

8. Korzystamy z odnawialnych źródeł energii, alternatywnych sposobów zasilania.

9. Dobieramy gatunki roślin nawzajem się wspierających. Tworzymy ogrody leśne, gildie roślinne. Różnorodne warzywniki. Mimikujemy konkretne połączenia czego efektem są systemy samonapędzające się.

10. Dobieramy gatunki bazując na roślinach wieloletnich, dynamicznych akumulatorach, roślinach wabiących zapylacze, wiążących azot z powietrza, jagodowych, ściółkujących, okrywowych, korzeniowych, pnączach, grzybach, roślinach pionierskich, odstraszających, odbijających światło. Pojawią się rośliny z dobrą energią, harmonizujące, wspierające. Pokażemy wam konkretne przykłady połączeń, jak i powiemy na co zwrócić uwagę. Poruszymy kwestie połączeń w naturze i opiszemy, jakie konsekwencje niesie ze sobą naruszenie ich.

11. Powiemy od czego zacząć, żeby projektowane połączenia wspierały naszą pracę i cel do osiągnięcia, w zależności od warunków startowych.

12. Podsumowanie i zakończenie – Jestesmy projektantami systemów – pięknie działających machin, żyjących zależności, kręgów życia. To one dadzą nam poczucie harmonii, zaskoczą samo wykonującą się pracą i pozwolą odetchnąć. Dlatego właśnie mówimy, że ogrody permakulturowe potrzebują najmniej naszej ciężkiej pracy.

Kontakt do Jungle Van:

Strona: https://junglevan.com/

Facebook: https://www.facebook.com/junglevanstudio

Mail: kontakt@junglevan.com

Naturalna Sztuka

15:15 – 15:45- Angela Landowska (Lolly Leaf) * Naturalna Sztuka

ANGELA LANDOWSKA

Tytuł wystąpienia: NATURALNA SZTUKA

Dzień Dobry,

Na imię mi Angela, jestem artystką, której całym światem jest natura. Z wykształcenia i zamiłowania nie tylko jestem arteterapeutą, ale
również ekologiem i to właśnie miłość do świata roślin i przyrody pobudza moją wyobraźnię.

Merytoryką uzupełniam to co podpowiada mi kreatywność, a wyrażam się za jej pomocą w malarstwie, pisarstwie, poezji, fotografii,
tworzeniu artystycznej biżuterii i kompozycjach tworzących piękne opowieści o Naszej planecie w koegzystencji współistnienia oraz
więziach i podobieństwach jakie są między nami.

Mieszkam nad morzem gdzie nieustannie napędzają i inspirują mnie słońce, wiatr, woda, piasek, zmienność pór roku, ich różnorodność i barwy.
Historie drzew, piasku i kamieni, które były świadkami minionych wydarzeń, nasz życiowy mentor i nauczyciel.

Baśniowość przyrody i jej odczuwanie jest moją drogą do wnętrza, do duszy.
Naturą przenoszę się do zaczarowanej krainy, w którą mam nadzieję zabrać Cię ze sobą. 

Maluję obrazy abstrakcyjne w nurcie natury, subtelności odcieni brzmienia wiatru.

Tworzę otaczającym mnie nadmorskim piaskiem, który znajdziesz na każdym moim płótnie.
W ten sposób kawałek mojej słonecznej ziemi jest utrwalony z nami już na zawsze, a wraz z nim opowieści zapisane w pamięci ziaren piasku.

Cząstki gleby, mułu, gliny, kory, trocin i błota są strukturami i fakturami moich obrazów, a kwiaty i owoce barwnikami.

Moja kreatywność płynie z wody, słońca, wiatru, ich dźwięków, zapachów i smaków. 

Zanurzenia siebie w sobie jako moim strumieniu, melodii, zwierzęciu, drzewie.

Przed namalowaniem obrazu medytuję ze słońcem. Oczyszczam umysł.
Maluję gdy moje myśli są pewne i płyną w harmonii, a emocje są pozytywne.
Najważniejsze dla mnie jest przeniesienie na płótno czystej, dobrej energii,
tworzenia bezpiecznej sztuki, zawarciu intencji szczęścia i promienności. 

Moją sztukę wykonuję z naturalnych surowców, gdy maluję używam faktury słonecznego piasku znad morza,
do sosnowych ram dodaje ususzone kwiaty z ogrodu mamy, biżuterię zaś tworzę z różnych odmian ekologicznie pozyskanego drewna.

Jestem głęboko zauroczona i poruszona opowieściami przyrody i jej uzdrawiającymi właściwościami, które są zawarte w moich artystycznych smakołykach.

Jeśli interesuje Cię jak tworzyć w zgodzie z rytmem i vibem natury, chcesz odświeżyć swój warsztat, zastanawiasz się jak tworzyć w zrównoważony sposób – to zapraszam 🙂 

Zawrę tu bardzo interesujące zagadnienia i tipy. Dowiesz się jak znaleźć i z czego pozyskać naturalne pigmenty, jak je utrwalać w zdrowy środowiskowo i ekologiczny sposób. 

Z czego zrobić domowy wegański pędzel. Co naturalnego można użyć zamiast werniksu. Jak szukać materiałów pod dzieła oraz czym się kierować przy ich wyborze.
Jeśli chodzi o drewno również podrzucę kilka przydatnych informacji i praktycznych rozwiązań.
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze sztuką (nie ważne na jakim jesteś etapie), a może dopiero zastanawiasz się jak zacząć to super –
ważne aby od podstaw nauczyć się podchodzić do niej w zrównoważony i świadomościowy sposób.
Bez plastiku, chemikaliów, parabenów. Zamiast tego pachnąco, ekologicznie, zdrowo i bezpiecznie. 

Tych kilka prostych rad pozwoli Ci ośmielić się patrzeć na sztukę inaczej z większym dystansem, radością, lekkością i uśmiechem.
Czuję, że się w tym pięknie spotkamy i razem zrobimy to najlepiej 

Pozdrawiam słonecznie
Angela Landowska

Strona: https://angelalandowska.com/

Facebook: https://www.facebook.com/AngelaLandowska.artist/

Facebook: https://www.facebook.com/angelalandowska.store/

Instagram: https://www.instagram.com/angela.landowska/

Mail: angela.landowska.art@admin

Ziołolecznictwo

17:00 – 18:30- Paulina Sulima (W połączeniu Paulina Sulima) * Spotkanie zielarskie: o współpracy z roślinami i grzybami leczniczymi

PAULINA SULIMA

W Połączeniu Paulina Sulima

Jestem edukatorką, psycholożką, zielarką. Poszukiwaczką wiedzy z zakresu rozwoju, zafascynowana ideą powrotu do połączenia – stanu, w którym czujemy się połączeni z naturą, ze sobą oraz z innymi. Zorientowana mocno na przywracanie naszego połączenia ze światem natury, jako, że widzę w tym, poza koniecznością dla planety, również wartość terapeutyczną.

Połączenie to przypomnienie sobie fundamentalnego, niezbywalnego prawa do życia, prawa do akceptacji ze wszystkim, z czym jesteśmy. To właśnie tędy, według również mojego doświadczenia, prowadzi droga do uzdrowienia.

Moja natura to doświadczanie, podróżowanie, układanie informacji w wartościową i użyteczną całość, szukanie tego, co nas rozwija. Stąd moja działalność W Połączeniu, którą prowadzę od prawie roku, a skupia się na organizowaniu warsztatów zielarsko-kosmetycznych oraz dbania o dobrostan psychiczny.

Natomiast w stowarzyszeniu ISERIS działamy razem z grupą przyjaciół na rzecz edukacji związanej z szeroko pojętą samodzielnością, poszukujących sposobów transformacji swojego życia i otaczającego świata w oparciu o idee postwzrostu, głębokiej ekologii, lokalnej samowystarczalności, wzmacniania odporności w małych społecznościach i ich regeneratywnego wpływu na środowisku.

Streszczenie wystąpienia: Od kłączy i korzeni, przez liście, po pąki, kwiaty, owoce i grzyby – obfitość natury mamy często w zasięgu ręki, trzeba tylko wiedzieć, po co sięgnąć. Prezentacja o powszechnych, dostępnych roślinach odżywczych oraz wspierających nas w zachowaniu zdrowia również psychicznego. Na przykładzie rodzimych dzikich ziół, dowiemy się od czego zacząć tworząc naszą naturalną apteczkę, co i kiedy zbierać, jak przetwarzać, aby rośliny zachowały swoje najlepsze właściwości. Poznamy receptury na proste tradycyjne leki, które z powodzeniem można robić we własnej kuchni.

KONTAKT:

e-mail: wpolaczeniu@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/WPolaczeniubyPaulinaSulima

Instagram: https://www.instagram.com/w.polaczeniu/

www stowarzyszenia: https://iseris.pl/

 Ogrodnictwo 

19:00 – 20:00- Beata Bruś-Spyra (Krajobrazy Zdrowia) * Ogród Spa & Wellness w stylu slow

21:00 – 22:00- Ekologiczna Debata

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *